ftm-coin-nedir?-fantom-coin-projesi-ve-gelecegi

FTM Coin Nedir? Fantom Coin projesi ve geleceği

Projesiyle kripto para piyasasında dikkat çeken Fantom, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Anlık fiyat hareketleriyle gündem olan FTM Coin ile ilgili FTM Coin nedir, nereden alınır, projesi nedir gibi sorulara Uzmancoin olarak bu içeriğimizde yanıt vermeye çalıştık.

FTM Coin Nedir?


FTM Coin nedir sorgusu fiyat hareketlerinden dolayı en sık aratılan kelime oluyor. Bu soruya cevap verecek olursak, Fantom’un native utility token’ı olan FTM Coin, Proof of Stake konsensüsünü kullanıyor ve tüm Fantom blok zinciri ekosistemine güç sağlayan bir yapısı vardır. FTM token’ları, ağdaki stake etme, yönetim, ödemeler ve ücretler için kullanılır. Mart 2021 itibariyle 2,5 milyarı dolaşımda olan toplam 3.175 milyar FTM coin arzı var. Geri kalanı Fantom stake ödülleri olarak dağıtılacak. FTM, yerel bir ana ağ token’ı olarak, Ethereum ekosisteminde bir ERC-20 olarak, Solana blok zincirinde ve Binance ekosisteminde bir BEP-20 token’ı olarak mevcuttur.

FTM Coin nedir
FTM Coin nedir

Fantom Projesi Nedir?


Fantom projesi nedir konusu da kripto para yatırımcılarının merak ettiği sorulardan biri. Güney Koreli bilgisayar yazılımcısı Dr.Ahn Byung Ik tarafından kurulan Fantom, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve dijital varlıklar için merkezi olmayan, izinsiz, açık kaynaklı bir akıllı sözleşme platformudur. Ayrıca Ethereum’a bir alternatif sağlamak için oluşturulmuş birçok blok zinciri ağından da biridir.

Fantom blockchain ana ağı Aralık 2019’da yayına girdi ve ağ mimarisi, istikrarlı bir ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik dengesi sağlayarak Blockchain Trilemma’ya uygulanabilir bir çözüm sağlamayı amaçlıyor. 

Diğer Ethereum alternatifleri gibi, Fantom da eski ilk hareket eden akıllı sözleşme platformunun Ethereum’un sağlayabileceğinden daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha düşük maliyet sağlamayı amaçlıyor. Fantom kripto platformunun benzersiz bir unsuru, kullanıcıların yalnızca Fantom’un ana fikir birliği katmanına güvenmek yerine kendi bağımsız ağlarını oluşturup dağıtabilmeleridir. Fantom üzerine kurulu her uygulama kendi benzersiz blok zincirinde çalışır. Her Fantom dApp, kendi blok zincirinde çalışırken, ana Fantom blok zincirinin güvenliğinden, hızından ve kesinliğinden de yararlanır. Ayrıca, bağımsız blok zincirleri yapı olarak modülerdir, bu da geliştiricilerin bunları kendi projelerinin kullanım durumuna göre yapılandırmasına olanak tanır.

FTM Coin projesi
FTM Coin projesi

Fantom Projesi Nasıl Çalışır?


Fantom, Fantom ağını güvence altına alan ve hem işlem hızı hem de güvenlik sağlayan, Lachesis adlı bir “lidersiz” PoS konsensüs mekanizması üzerinde çalışır. Lachesis bir aBFT konsensüs mekanizmasıdır; bu, ağ verilerinin farklı zamanlarda işlenebileceği ve ağın, ağ süreçlerine aşırı zarar vermeden hatalı veya kötü niyetli davranışlarda bulunan katılımcıların üçte birine kadar tolerans gösterebileceği anlamına gelir.

Lachesis ayrıca neredeyse anında kesinliğe sahiptir. Bu, Proof-of-Work (PoW) ağlarında olduğu gibi zahmetli blok onayını beklemeye gerek kalmadan işlemlerin sadece birkaç saniye içinde onaylanıp sonuçlandırıldığı anlamına gelir. Nispeten uzun blok doğrulama sürecinden kaçınarak, bu aBFT sistemi, Bizans Hata Toleranslı (BFT) muadillerinin çoğundan çok daha hızlı ve daha ölçeklenebilir.

Fantom ağı en iyi şekilde, tüm şekil ve boyutlardaki dApp’leri barındıran bireysel alt ağlardan oluşan bir üst ağ olarak kavramsallaştırılır. Fantom’un altyapısı, tüm ağın operasyonel verimliliğini koruyan Eşzamansız Bizans Hata Toleranslı (aBFT) Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasıyla birbirine bağlıdır. aBFT ağ yapısı, hızı en üst düzeye çıkarırken ağ güvenliğini korumak için tasarlanmıştır. 

FTM Coin nasıl çalışır
FTM Coin nasıl çalışır

FTM Coin Kimin?


2018 yılında Dr. Ahn Byung Ik ve Avustralya’da birlikte çalışan meslektaşları tarafından kurulan Fantom’un CEO’su Michale Kong’dur ve merkezi Güney Kore’dedir.

FTM Coin İlk Çıktığında Ne Kadardı?


ICO fiyatı 0.0400 dolar olan FTM Coin ilk çıktığında bu fiyattaydı ancak daha sonra zaman içerisinde 0.001953 dolar ile en dip fiyatını görmüştür en zirve fiyatını ise Ekim 2021’de 3.48 dolar ile yakalamıştır.

FTM Coin Nereden Alınır?


FTM Coin çok basit bir şekilde alınabilir. Binance, KuCoin, Gate.io, FTX, Huobi Global, Gemin, Bitfinex, Bybit gibi dev kripto para borsalarından USDT, BTC, ETH, USD, EUR, BNB gibi işlem çiftleriyle alıp satılabiliyor. Kullanıcılar gerekli üyelik işlemlerini gerçekleştirip üye olarak ya da üyelikleri varsa FTM Coin’e kolayca sahip olabilir.

 

The post FTM Coin Nedir? Fantom Coin projesi ve geleceği appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.