fed’den-sabit-coin’ler-icin-risk-ve-zayiflik-vurgusu

Fed’den sabit coin’ler için risk ve zayıflık vurgusu

Geçtiğimiz hafta 50 baz puanlık faiz artırımına giderek ABD dolarına olan talebin daha da güçlenmesini sağlayan Fed, son “finansal istikrar raporu”nda sabit coin’lere de değindi.

“Yapısal zayıflıklar bulunmaktadır”

9 Mayıs tarihli raporda Fed, bazı para piyasaları fonları ve tahvillerle birlikte sabit coin’leri de “finansal sistem içinde bulunan riskler” olarak tanımladı:

“Bazı tipteki para piyasaları fonları ve sabit coin’ler riske meyillilerdir. Yerel bankalarda risk ürünlerini fonlama oranı düşüktür ancak bazı para piyasaları fonları, tahvil fonları ve sabit coin’lerde yapısal zayıflıklar bulunmaktadır.”

Raporla aynı sırada yaşanan UST kırılımı…

Fed’in bu raporuyla aynı gün yaşanan UST kırılımı da dikkat çekti. En büyük algoritmik sabit coin konumunda olan TerraUSD (UST), 1’e 1 şekilde ABD dolarına olan dengesini dün kaybetti ve UST değeri 0.82 dolara kadar indi. Terra blok zincirini destekleyen Luna Vakfı ise, UST’yi desteklemek için daha önceden elinde bulundurduğu Bitcoin‘lerin bir bölümünü sattı.

Hatırlanacağı üzere Fed, Ocak ayında da sabit coin’lerin riskleri ve faydaları konusunda bir rapor daha hazırlamıştı. Son dönemde ABD’de en büyük tartışma konusu olan konulardan biri sabit coin’ler ve özellikle arkalarında onları destekleyen varlıklar. Biden’ın Çalışma Grubu, Kasım ayında da “sabit coin’lerin risklerini kısıtlayacak” bir kanun önerisinde de bulunmuştu.

Kongre’nin sektöre yönelik yeni bir yasa yapmaması durumunda, Finansal İstikrar Gözetim Kurulu’nun, sabit coin’leri denetlemek için devreye girebileceği belirtiliyor.

The post Fed’den sabit coin’ler için risk ve zayıflık vurgusu appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.