fed-kararina-cok-az-kaldi:-bitcoin-ve-altcoin’ler-nasil-etkilenecek?

Fed Kararına Çok Az Kaldı: Bitcoin ve Altcoin’ler Nasıl Etkilenecek?

ABD Merkez Bankası konumundaki Fed’in Çarşamba günü, 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Peki, bu durum kripto para birimleri ve Bitcoin’i nasıl etkileyecek?

FED Kararı ve Bitcoin

FED, daha önce bu yıl için 7 kez faiz oranlarını artırabileceğini açıkladı. Bu durum tüm piyasalar ile birlikte Bitcoin ve kripto para birimleri üzerinde de baskı oluşturuyor gibi görünüyor.

Elde edilen verilere göre Bitcoin, 38.000 dolarlık desteği korumaya çalışıyor ve son zamanlarda 38.000 dolar ile 40.000 dolar bandında sıkışmış durumda. Bunun yanında teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 endeksine bağlı vadeli işlemler, %0,5 düşüşle işlem görüyor ve bir riskten kaçınma sinyali veriyor. Pazartesi günü, endeks %2 düşerek S&P 500 ve Dow Jones’un düşüşe geçmesine neden oldu.

Analistlere göre yarın Fed çok büyük ihtimal ile faizleri artırdığını açıklayacak ve bu durum Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasasında kısa vadeli sarsıntıya sebep olabilir. Fed’in kararının açıklanmasından sonra BTC’nin 26.000 dolara kadar gerileyebileceğini düşünene analistler var.

Ancak bazı analistler de Bitcoin ve kripto para birimlerinin bu beklentiyi çoktan fiyatladığını ve küçük bir geri çekilme olsa bile 26.000 dolar gibi düşük seviyenin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Bitcoin’de Güncel Durum

Bitcoin özellikle küresel durumlar sebebiyle son zamanlarda belirsiz bir fiyat grafiği çiziyor. Bu sebeple analistler, yatırımcıların her şeye hazırlık olması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin için 26.000 doların en düşük seviye olabileceği ve bu seviyenin altının görülmeyeceği ifade ediliyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı analistler bu seviyelerin görülmesini beklemiyor.

Fed kararı sonrasında fiyatı 32.000 dolara kadar gerileyebileceğini ifade eden analistlerin sayısının ise oldukça fazla olduğu görülüyor. Bu düşüş sonrasında ise artık piyasanın nefes alacağı ve yeni bir yükseliş döngüsüne girilebileceği ifade ediliyor.