fatf,-kripto-para-anti-para-aklama-kilavuzunu-haftaya-yayimliyor

FATF, kripto para anti-para aklama kılavuzunu haftaya yayımlıyor

G7 ülkelerinin kurduğu ve birçok ülkenin de dahil olduğu Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) başkanı Marcus Pleyer, kısa süre içinde kripto para firmaları için yeniden revize edilen rehberlerini yayımlayacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Pleyer, “Sanal varlıklara ve bu tür yatırımlara risk temelli yaklaşan ve buna göre hazırladığımız bu kılavuz önümüzdeki hafta yayınlanacak” dedi.

DeFi ve NFT’leri de katmak için süreyi uzattılar

Küresel bir anti para aklama kontrol kuruluşu olan FATF, içinde VASP’lar (sanal varlık hizmet sağlayıcıları) hakkında da kuralların olduğu bir taslağı Mart ayında yayımlamış ancak daha sonra ana rehberin içine NFT’ler ve DeFi sektörü unsurlarının katılması kararlaştırılarak rehberin çıkarılma tarihi uzatılmıştı.

“Ülkeler bir an önce ‘seyahat Kuralı’nı uygulamalı”

VASP’ların tanımının netleştirilmesi gibi, rehberde sabit coin’lere uygulanması gereken standartların da bulunduğunu belirten Pleyer, ayrıca ülkelerin diğer adı “Seyahat Kuralı” olarak da bilinen bu standartlar bütününü bir an önce uygulamaya koyması gerektiğini söyledi.

“Şirketler için zor ve pahalı olacaktır”

Konuyla ilgili konuşan uzmanlardan biri olan, XReg danışmanlık firmasının ortaklarından Sian Jones, rehberde aynı zamanda merkeziyetsiz finans içindeki VASP’ların da tanımlamasının olması gerektiği yorumunu yaptı.

Şirketlerin yeni kuralları uygulamasının zor olacağını düşündüğünü de belirten Jones, “Muhtemelen bu kılavuzdaki kurallara uyum sağlamak şirketler için zor ve pahalı olacaktır” dedi.

37 ülkenin dahil olduğu FATF’de Türkiye de bulunuyor.

The post FATF, kripto para anti-para aklama kılavuzunu haftaya yayımlıyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.