ethereum’un-(eth)-rekoru,-eth-agini-daha-zor-bir-duruma-soktu

Ethereum’un (ETH) Rekoru, ETH Ağını Daha Zor Bir Duruma Soktu

Ethereum (ETH) fiyatı 2 Nisan 2021 tarihi itibarıyla tüm zamanların rekorunu tazelemeyi başardı. 2.058 dolar seviyesinin üzerine çıkan ve bazı borsalarda 2.075 dolara ulaşan ETH’nin bu rekoru ise ağın daha da tıkanmasına sebep oldu.

ETH Fiyatı Yükselirken Sorun Büyüyor

Etheruem ağındaki en büyük sorunlardan birisinin işlem ücretleri ile sınırlı işlem kapasitesi olduğu biliniyor. Ethereum fiyatı artarken de ağ iyice tıkanıyor ve işlem ücretleri içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ethereum fiyatının sert yükseliş veya düşüş yaşadığı anlarda ağın daha da tıkanmasının en büyük sebebi insanların ETH işlemlerini arttırması olarak biliniyor.

ETH fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdığında ise bu durum çok daha kritik bir hal alıyor ve ETH fiyatı arttıkça işlem ücretleri de artıyor. 26 Mart tarihinde 1.530 dolardan işlem gören ETH’nin 2.070 dolara kadar çok kısa bir sürede çıkması da tam olarak buna neden oldu.

ETH Ağındaki İşlem Ücretleri Arttı

Bitinfocharts.com verilerine göre ETH ağındaki ortalama işlem ücreti 13 dolardan 23 dolara kadar yükseldi. Şu an için ise bazı işlemlerde 40 dolar gibi oldukça yüksek ücretler istendiği görülüyor. Bu önemli sorunun giderilmesi konusunda ise ETH ağındaki geliştiriciler ciddi anlamda çalışmaya devam ediyor.

Ethereum ağının bu sorununu büyük ölçüde çözebilecek bir gelişme olan EIP-1559 için büyük bir adım atıldı ve EIP-1559 resmen kabul edildi. Yaz döneminde yeni bir hard fork ile hayata geçirilecek olan EIP-1559, madencilerin aldıkları ücreti azaltırken bu ücretin piyasadan ETH alıp yakılması için kullanılmasını sağlayacak.

EIP-1559, Çözüm Olabilir

ETH ağında büyük bir kolaylık sağlayacağı düşünülen EIP-1559 güncellemesine ek olarak ise Proof-of-Stake yapısına geçiş sorunu kökünden çözebilir. Ethereum normalde madencilik tabanlı bir ağ iken Proof-of-Stake’e geçilmesi ile beraber madenciliği tamamen durduracak. Ağdaki işlemler artık en az 32 ETH stake eden onaylayıcılar tarafından aktarılacak. Bunun ETH ağındaki ölçeklenebilirliği arttırması ve işlem ücretlerinde büyük bir düşüş getirmesi bekleniyor.

Ethereum fiyatında şu an yaşanan artışın ise söz konusu güncelleme öncesi aslında bir ısınma turu olduğu söylenebilir. Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para biriminin inanılmaz bir DeFi ekosistemine ev sahipliği yapması, 2.000 doların oldukça düşük bir fiyat olarak kalmasına yol açıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.