ethereum’da-berlin-guncellemesi-gerceklestirildi,-agda-sorun-yasandi:-iste-detaylar-–-mahsup.net

Ethereum’da Berlin Güncellemesi Gerçekleştirildi, Ağda Sorun Yaşandı: İşte Detaylar – Mahsup.net

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, başka bir büyük güncellemeyi tamamladı

Ethereum Berlin fork’u yayına alındı

Ethereum, Berlin hard fork’unu bugün tamamladı. Güncelleme, bugün öğlen saatlerinde Ethereum’un 12.244.0000 bloğunda yayınlandı. Başlangıçta 8 Mart’ta onaylanan fork, dört Ethereum İyileştirme Önerisi’nden (EIP) oluşuyordu. Herkes bir EIP sunabilir ve topluluk tarafından kabul edilenler blockchain’e uygulanır.

İlki, “ModExp” işlevi olarak da bilinen, modüler üs alma için gas maliyetini düşüren EIP-2565’yi. Fork ayrıca Vitalik Buterin ve Martin Swende’in önerdiği EIP-2929’u da içeriyordu. EIP-2929, erişim operasyonları için gas maliyetlerini artırır (opcodes olarak da biliniyor) ve blockchain’e güvenliğe dair iyileştirmeler ekler. Güncelleme ayrıca gelecekteki işlemler için yeni bir işlem türü tanımlamayı ve erişim listelerini içeren yeni bir işlem türü ekleme yönünde önerilmiş olan EIP-2718 ve EIP-2930’u da içeriyor.

Berlin fork’unda birkaç karmaşık teknik sorunlar yaşanmış olsa da, bunların olacağı topluluk genelinde tahmin edilmişti. Birçok önemli Ethereum destekçisi, bu dönüm noktasını Twitter üzerinden kutladı.

Ayrıca, Ethereum’un en güçlü topluluklarından ikisi olan ETHStaker ve Ethereum Cat Herders’ın ev sahipliği yaptığı iki parti de gerçekleşti.

EIP-1559 yaklaşıyor

Berlin’in tamamlanmasıyla birlikte toplulukta uzun bir süredir beklenen EIP-1559 güncellemesini de içerecek olan London hard fork’u yaklaşıyor. EIP-1559 üzerinde çalışan çeşitli uygulayıcıların ve araştırmacıların koordinatörü Tim Beiko, EIP-2929 ve EIP-2718’in güncellemenin öncesinde temel “önkoşullar” olduğunu açıkladı.

EIP-1559, işlemlerde gereken gas miktarı için temel bir ücret getirilmesini amaçlıyor. Bu ücret daha sonra yakılacak ve bu da ETH arzını azaltacak. Ayrıca, işlemlerin maliyetini tahmin etmeyi kolaylaştıracak.

Ethereum’un para politikasında yapması beklenen iyileştirme nedeniyle EIP-1559, Beacon Chain’in piyasaya sürülmesinden bu yana en çok beklenen güncelleme. Ancak bazı madenciler, ağın güvenliğini tehdit edeceğini savunarak güncellemeye karşı çıkmışlardı. Bu güncellemenin, temmuz veya Ağustos ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

London hard fork’unun ardından Serenity’nin birleşme aşaması gelecek. Beacon Chain, ETH ana ağına yerleştirilerek ağın uzun süredir beklenen proof-of-stake geçişine işaret edecek. Ethereum araştırmacısı Justin Drake, geçtiğimiz günlerde, proof-of-stake’in ne zaman hayata geçirilebileceği konusunda bir anket yaptı. Vitalik Buterin ve diğerleri, bu yıl güncellemenin faaliyete geçeceği yönünde yanıt verdi. Drake, güncellemenin, 2021’de piyasaya çıkacağından “emin” olduğunu söyledi.

Serenity yol haritası nihayet 64 yeni shard chain’inin faaliyete girmesine şahitlik edecek ve Ethereum 2.0’ın tamamlandığına işaret edecek.

Ayrıca geliştirilmekte olan çeşitli Katman-2 çözümleriyle Ethereum için şimdiye kadar büyük bir yıl yaşandı. Bu durum ETH fiyatına da yansıdı. ETH, şu anda 283 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip ve 2.430 dolardan işlem görüyor.

ETH ağında çeşitli sıkıntılar yaşandı

Github’daki birden fazla kullanıcı raporuna göre, OpenEthereum istemcisi 12.244.294 bloğunda, yani Berlin hard fork’u çalıştırıldıktan sonra 294 blokta takıldı. Hata mesajı, istemcinin yeni blokları reddettiğini gösteriyor gibi görünüyor.

Sorun sadece OpenEthereum node’larını etkiliyor gibi görünüyor. OpenEthereum istemcisiyle ilgili sorunlar, popüler blok gezgini Etherscan’da bir kesintiye neden oldu. Ana sayfası, 12.244.294 bloğunu çıkarılacak son blok olarak gösteriyor.

Şu anda sorunun teşhisi ve düzeltilmesi üzerinde çalışan ekip, sorunun ardında neler olduğunu bilmiyor. Sorun çözülene kadar Etherscan kullanılmayacak.

Sorun yalnızca OpenEthereum’u etkilediğinden, Ethereum blockchain’inin kendisi ve Infura gibi birçok hizmet sağlayıcı doğru şekilde çalışmaya devam ediyor. Berlin hard fork’unun zamanlaması göz önüne alındığında, bazı değişikliklerinin yanlış uygulanmış olması muhtemel görünüyor.

Ethereum’da Berlin Güncellemesi Gerçekleştirildi, Ağda Sorun Yaşandı: İşte Detaylar – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.