ethereum-(eth)-ve-ripple-(xrp)-degil-bu-altcoin-her-seye-ragmen-yukseliste!

Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Değil Bu Altcoin Her Şeye Rağmen Yükselişte!

Kripto piyasası belirsizlik ve korku ile ilerlerken Bitcoin (BTC) ve diğer altcoinler, %0,01 ile %2 arasındaki fiyat hareketleriyle durgunluk yaşadığını gösteriyor. Piyasa değerine göre en iyi yirmi kripto para birimine bakıldığında kripto piyasasının devi Bitcoin (BTC), son 24 saatte yaklaşık %0,30’luk bir artış gösteriyor ve diğer altcoinler de hemen hemen sektörün liderini takip ediyor. Ancak Terra (LUNA) tüm diğer altcoinlerden ayrılarak piyasanın tüm belirsizliğine ve hakim olan korkuya rağmen %5’e yakın yükselişi ile dikkat çekiyor.

LUNA ve Diğerleri

Kripto piyasasına hakim olan belirsizlik ve korku; Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesine ve Fed’in faiz oranlarını açıklamasına kadar geçen süreçte yatırımcıların yatırım yapma korkusuna bağlanıyor. Bu gelişmeler sonlanmadıkça yatırımcılar net karar almaktan kaçınıyor. Bu süreçte birçok altcoin, volatiliteli piyasa hareketlerinde bulunuyor ve zaman zaman düşüp zaman zaman yükseliyor. Ancak LUNA, Şubat ayı ve Mart ayındaki yükselişleri ile yıldızını giderek parlatıyor ve yatırımcıların tercihi oluyor.

Bu yazı yazılırken Terra (LUNA), son 24 saatteki %5’e yakın artışıyla yaklaşık 93,5 dolardan işlem görüyor. Ayrıca LUNA, Şubat ayına 52,34 dolarla başlamıştı ve 91,14 dolardan kapatmıştı. Şubat ayında neredeyse p’in üzerinde yakın fiyat artışı gösteren LUNA, yatırımcıların çoğunlukla tercihi oldu ve diğer altcoinler aşağı yönlü hareket ederken onlardan ayrıldı.

Belirsizlik Etkisi ve LUNA

Ancak yıllık bakıldığında ise LUNA’nın Ocak ayına 85 dolarla başladığı görülüyor ve dolayısıyla Ocak ayında düşüş yaşayıp sonrasında Şubat ayı toparlanmaları geldiği gözlemleniyor. Yine de diğer kripto para birimlerine oranla ciddi anlamda toparlanabilen hatta yılbaşı değerine göre yükselebilen en iyi performanslı altcoinin LUNA olduğu söylenebiliyor.

Piyasadaki belirsiz duruma sebebiyet veren en büyük etmenlerden biri olarak görülen FED’in faiz açıklamalarının yarın veya 16 Mart’ta yapılması bekleniyor. Açıklamalar sonrası yatırımcılar, önünü görmeyi ve artık daha rahat nefes almayı umuyor.