ethereum-(eth)-rakibinden-guncelleme-aciklamasi:-fiyata-etkisi-ne-olur?

Ethereum (ETH) Rakibinden Güncelleme Açıklaması: Fiyata Etkisi Ne Olur?

Kripto ekosistemi Ethereum (ETH) ağında olacak olan birleşme kadar Cardano (ADA)’nın güncellemesinin artık piyasaya sürülmesini bekliyor. Cardano (ADA) CEO’su Charles Hoskinson, güncelleme hakkında açıklama yaparken diğer yandan da özellikle 9-12 Haziran arasında Teksas’ta gerçekleştirilecek olan Consensus 2022 etkinliğine hazırlandıklarını belirtiyor.

Cardano Birleşme Etkinliği

Hoskinson, güncellemelerin Haziran ayında olacağını ve büyük bir hard fork birleşme etkinliğinin ekosistemi beklediğini söylüyor. Ayrıca CEO, bu birleşme güncellemesi ile Cardano’nun daha iyi performans sağlamasını planladıklarını da iletiyor.

Bunların yanı sıra CEO, Vasil hard fork birleştirme etkinliğini birçok Cardano DeFi projesinin de beklediğini belirtiyor. CEO, bu projelerle beraber Cardano’nun TVL’sinin etkileyici bir büyüme göstereceğine inanıyor. Bunların yanı sıra CEO, Haziran’da gerçekleşmesi planlanan hard fork’un adının Vasil olmasının sebebini de açıklıyor. CEO, yakın zamanda ölen Bulgar arkadaşı Vasil Dabov’un adını bu hard fork’a vererek onurlandırıyor.

Ayrıca CEO, Şubat sürümünün sadece bir başlangıç olduğunu, Haziran ve Ekim hard fork sürümleriyle ölçeklendirmenin en üst düzeye ulaşacağını bildiriyor. Buna ek olarak CEO, bu güncellemeler sonrası Cardano’da verim artışı olacağını, DeFi uygulamalarını, DEX’leri barındıracağını ve dolayısıyla ağın daha optimize olacağını iletiyor.

Balinalar ve ADA Fiyatı

Bu güncelleme haberleri ile balinaların da Cardano’nun yerel tokenı olan ADA’ya yöneldikleri görülüyor. Balinalar, piyasanın dip anlarında güvendikleri projelere makro yatırım yapmalarıyla tanınıyor. Güncelleme haberleri sonrası ağdaki iyileştirme, performans, verim ve işlem ücretinin iyileştirilmesiyle yatırımcılar, o ilgili altcoine daha çok yönlenebiliyor.

Bu yazı yazılırken ise ADA, son 24 saatteki %0,4 artışıyla yaklaşık 0,95 dolardan işlem görüyor. Ayrıca ADA, haftalık olarak bakıldığında  düşüşte ve aylık olarak ise artışta olduğu gözlemleniyor. Son gelişmelerle tüm kripto piyasasında olduğu gibi ADA da düşüşlerden etkilendi ve kripto baharı sandığımız o kazançlarını kaybediyor gibi gözüküyor. Ancak hem balinaların satın alımları hem de birleşme güncellemesi ile ADA’nın kendini önce toparlayacağı sonrasında ise yükselişe geçeceği düşünülüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.