ethereum-(eth)-icin-dunyada-bir-ilk-gerceklesti

Ethereum (ETH) İçin Dünyada Bir İlk Gerçekleşti

Toronto merkezli bir varlık yönetim şirketi, toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) için bir ilke imza attı. Purpose Investments, Kanada’daki Bitcoin ETF ürünlerinden sonra bunun benzerini Ethereum (ETH) odaklı gerçekleştirmek için yola çıktı ve bu yolda başarı elde etti.

Bitcoin Değil, Ethereum ETF’i Geliyor

16 Nisan tarihinde yayınlanan basın açıklamasına göre, yatırım şirketi bu bağlamda Kanada’nın menkul kıymet regülatöründen onay aldı. Bu da Ethereum tabanlı dünyanın ilk borsa yatırım fonunun (ETF) piyasaya sürülmesine kapı aralayacak. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) bundan tam 2 ay önce de şirketin Bitcoin ETF’ine onay vermişti ve şirket bu bağlamda Kanada’da ilklerden birisine daha imza attı.

Purpose Investments CEO’su Som Seif konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum’un günümüzde en etkileyici ve heyecan verici teknolojilerden birisi olduğunu belirtti. Seif, şu an lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) çok fazla ilgi çektiğini ancak Ethereum ekosisteminin de gözardı edilemeyecek şekilde büyüdüğünü vurguladı. Ethereum, ünlü CEO’ya göre bu yüzyılın en dikkat çeken kripto paralarından birisi olacak.

1 Milyar Dolarlık Seviyeye 2 Ayda Ulaşıldı

Purpose Investments tarafından piyasaya sürülen Bitcoin ETF ürünü bu ayın başlarında 1 milyar dolarlık varlığa ulaştı. Bu da neredeyse 2 ayda şirketin elde ettiği ilginin ne kadar fazla olduğunu göstermekte. Kanada hem Bitcoin hem de Ethereum tabanlı ETF’ler için birbiri ardına onay verse de bütün dünyanın gözü ABD’ye çevrilmiş durumda.

etf

ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC, kısa süre önce hem Van Eck hem de Fidelity gibi önde gelen kurumların içerisinde bulunduğu Bitcoin ETF başvuruları aldı. Bu başvurulardan ikisi için karar verme süresi başladı ve artık Bitcoin ETF’ine onay verilmesinin daha olası olduğu düşünülmekte.

ABD’den Bitcoin ETF Onayı Gelebilir

Kurumsal yatırımcılar zaten aracı kurumlar sayesinde Bitcoin alım satımı yapabiliyor olsa da ETF gibi bir ürün her şeyi ciddi anlamda değiştirebilir. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in halka arz olması da artık sektörün tanındığını ve olgunlaştığını gösteriyor. Bu da uzmanlara göre çok yakında ABD’den bir Bitcoin ETF onayı gelmesine önayak olabilir.