ethereum-(eth)-gelistiricisine-hapis-soku!

Ethereum (ETH) Geliştiricisine Hapis Şoku!

Kripto paralar normal yaşantımızdaki suç tanımlarına da yenilerini ekledi. Aynı zamanda yeni baskı çeşitlerini de doğurdu. Örneğin kripto paraları kullanarak ABD yaptırımlarından kaçınabilirsiniz. Fakat bir ABD vatandaşı olarak ambargoya maruz kalan bölgelerde blockchain konusunda konuşursanız vatanda ihanetten yargılanırsınız. Bugün böyle bir örnekle karşı karşıyayız.

Ethereum (ETH) Geliştiricisine Hapis

Eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Korelilerin yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmalarına yardımcı olduğu için 63 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 100.000 dolar para cezası ödeyecek. Geçen Eylül ayında Griffith, Kuzey Kore’ye karşı uluslararası yaptırımları ihlal etmek için bir komplo suçlamasını kabul etmişti. Griffith, o yılın Nisan ayında Pyongyang’da bir kripto para birimi konferansında bir konuşma yaptıktan sonra Kasım 2019’da tutuklandı.

Suç maksimum 20 yıl hapis cezasına çarptırılsa da Griffith’in federal savcılarla yaptığı savunma anlaşması, cezayı 63 ila 78 ay arasına (yaklaşık 5 ila 6,5 ​​yıl) indirdi. Griffith zaten yaklaşık iki yıl gözaltında tutuldu ve mahkeme bunun 10 ayını cezasından düşecek.

Salı günü New York Güney Bölgesi’nden ABD Bölge Yargıcı Kevin Castel tarafından verilen ceza, savcılığın önerdiği ceza yönergelerinin tabanında kaldı. Griffith şu anda Brooklyn Metropolitan Gözaltı Merkezinde tutuluyor.

Virgil Griffith Kimdir?

Kripto paraları daha fazla insana duyurmak için Kuzey Kore’ye gitti. FBI, bu hareketini yaptırımları çiğneyen ve Kuzey Kore’nin parasını saklamasına yardım eden biri olarak gördü. Wikipedia‘ya ve dijital para birimi Ethereum‘a katkılarıyla tanınan bilgisayar programcısı Virgil Griffith’nin cezası kesinleşti.

Ona göre, Nisan 2019’daki gezi, başkalarını kripto para madenciliği ve yatırımına katılmaya teşvik etmek içindi. Aynı zamanda teknoloji uzmanı olarak bu onun doğrudan hakkıydı. Ancak federaller bunu, bir Amerikalının, diktatör Kim Jong-un’un cehennemi Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti‘ndeki militan haydutlara, dünyayı tehdit eden nükleer füzeler inşa etmek için ekonomik yaptırımlardan nasıl kurtulacağını ve nakit para nasıl saklayacağını öğretmesi olarak gördü.

Şu anda 39 yaşında olan Griffith, mahkumiyetinin ardından şunları söyledi;

“Herkes beni uyardı. Bu korkunç bir fikirdi”.

Griffith‘in niyetinin Kuzey Kore’ye kısıtlamalardan nasıl kaçınacağını öğretmek olduğunu açıkça belirttiği birkaç metin mesajına dikkat çeken federal savcılar Griffith’in bu eylemini affetmedi.