eski-sec-lideri-bitcoin’in-menkul-deger-olma-durumunu-yorumladi-–-mahsup.net

Eski SEC Lideri Bitcoin’in Menkul Değer Olma Durumunu Yorumladı – Mahsup.net

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton, dün, CNBC’nin gerçekleştirdiği röportajda, henüz kuruma başkanlık etmeden önce bile SEC’nin Bitcoin (BTC)’in bir menkul kıymet olmadığına karar verdiğini söyledi.

“SEC’ye girmeden önce Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığına karar verildi. Bu nedenle, SEC’nin Bitcoin üzerindeki yetkisi oldukça dolaylıydı.”

Nisan 2018’de Clayton, bir kongre duruşması sırasında konuyla ilgili sunduğu ilk kamuoyuna açık yorumunda, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını açıklamıştı:

“En çok alıntı yapılan, saf bir değişim aracı Bitcoin’dir. Çoğu insan tarafından bir menkul kıymet olmadığı belirlenen para biriminin ikamesi olarak bilinir.”

Haziran 2018’de, SEC’nin kurumsal finans bölümünün eski yöneticisi William Hinman, en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un da bir menkul kıymet olarak düzenlenmesine gerek olmadığını belirtmişti.

Ripple konusu

Clayton’ın en son yorumları, Ripple’ın, SEC’nin XRP’nin menkul kıymet olduğu sonucuna nasıl ulaştıklarını öğrenmek amacıyla kurumdan bu doğrultuda belgeleri talep etmesiyle geldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere bu konunun tartışılması üzerine 6 Nisan’da bir telefon konferansı planlandı.

SEC, buna karşılık, Ripple’a bağlı XRP’nin, merkezi yapısı nedeniyle Bitcoin ve Ether’den temelde farklı olduğunu belirtiyor.

Bitcoin ve altcoin’lere yönelik yönetmelik gelecek mi?

Clayton’a göre, Bitcoin’in SEC’nin kapsamına girmemesi, düzenlenmesine gerek olmadığı anlamına gelmiyor. 54 yaşındaki avukat hem yerel hem de uluslararası düzenlemelerin “gelmesini” bekliyor:

“Günün sonunda dijital varlıklar kısmen hem yerel hem de uluslararası düzenlemeler tarafından yönlendirilecek, düzenlemenin bu alana hem doğrudan hem de dolaylı olarak gelmesini bekliyorum.”

Clayton, geçtiğimiz hafta Apollo’da bir liderlik pozisyonu aldıktan sonra Bitcoin odaklı One River Asset Management tarafından danışman olarak işe alındı.

Eski SEC Lideri Bitcoin’in Menkul Değer Olma Durumunu Yorumladı – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.