emre-aydin-ile-nft’ler-uzerine-ozel-roportaj:-“muzik-nft’leri-taslari-yerinden-oynatabilir!”

Emre Aydın İle NFT’ler Üzerine Özel Röportaj: “Müzik NFT’leri Taşları Yerinden Oynatabilir!”

Eğer kripto para birimleri ile hiçbir ilginiz yoksa bile mutlaka bir yerlerde metaverse ve NFT kavramlarını duymuşsunuzdur. Çünkü artık bu kavramları sanatçılardan devlet adamlarına, iş insanlarından esnaflara kadar herkes kullanıyor. Ayrıca bu kavramlar sadece bilinmekle kalmıyor çok önemli isimler bu alanda adımlar atıyor.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de NFT ve metaverse konusunda hamleler arka arkaya geliyor. Biz de CoinTürk olarak Türkiye’de özellikle müzik NFT’si konusunda ilk hamleyi yapanlar arasında yer alan ünlü sanatçı Emre Aydın ile hoş bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar…

İlayda: Merhabalar Emre Bey… Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ratatan isimli şarkınızı ve tek kopya kapak görselini NFT olarak yayınlama fikri nasıl oluştu? Aslında burada merak ettiğimiz şu: Bir şeyler mi denediniz?

Emre Aydın: Merhaba, dediğiniz gibi aslında bir şey denedim. NFT konseptinin müzik dünyasını da derinden etkileyeceğini, daha doğrusu blockchain’in ve onun bir uzantısı olan NFT’lerin müzik dünyasını değiştireceğini düşünüyorum. Ama görsel sanatlarda NFT konsepti oturdu. Hem üretici hem sanatseverler bir şekilde bu konuda hemfikir oldular diyebiliriz. Ama müzikte ve audio dosyalarında NFT henüz oturmadı ve onun nereye evrileceği de daha belli değil. Aslında bir fikrim var ama çok da net değil.

Ben Ratatan’ı İsveç’te, herhangi bir ticari beklentim olmadan deneysel bir şeyler yapmak adına kaydetmiştim ve çok sevdiğim bu şarkıyı saklıyordum. Dolayısıyla NFT bir fırsat oldu aslında bana. Müzikte NFT konusu benim de nereye gideceğini merak ettiğim bir konu ve “tek kopya audio dinleyici tarafından nasıl karşılanıyor”u görmek istedim.

Burada anket yapmak başka bir şey. Ankette tüketiciye (buradaki tüketici müzik dinleyicisi tabii) soruyu soruyorsunuz ve bir cevap veriyor ama olayın gerçekten yaşanması bambaşka bir şey. Pilot bölge araştırması her zaman gerçekçi olmayabiliyor. Gerçekten hedef pazara bir şey üretip çıkardığınız zaman tüketicinin davranışı çok daha belirgin oluyor. O yüzden anket yapıp sormaktansa gerçekten bir şarkıyı tek kopya NFT şeklinde çıkarıp dinleyicinin tepkisini ölçmek daha mantıklı geldi.

Aslında bu konu bir şekilde de öngördüğüm yere gitti. Bunu görseli ile beraber bir tablo olarak konumlandırırsam nasıl olur diye düşünmüştüm. Çünkü audio ile beraber müziğin tek kopya NFT olarak ilgi görme olasılığının daha düşük olduğunu düşünüyordum. Bir teste başladığınızda yanlışları eleyerek de devam edebilirsiniz ya bunu da öyle düşünebiliriz. O yanlış ihtimali görmek adına aslında tek kopya NFT olarak başladım. Ki daha önce yaptığım bir anket sonucu da tek kopya NFT olarak çıkmıştı. Ama müzikte NFT oraya doğru gitmiyor bence.

Bu arada  yapısal değişiklikler olabilir, hem NFT hem müzik piyasasında birden rüzgar dönebilir ve tek kopya NFT durumuna geçilebilir. Ama şu andaki gidişat o yönde değil.

İlayda: Müzik NFT’leri dünyada çok yeni ve kısıtlı bir çevre tarafından denemeler yapılarak keşfedilmeye çalışılıyor. Siz de aslında bunun öncülerinden sayılırsınız. Gelecekte Müzik NFT’leri müzik sektöründe özellikle değerin paylaşımı noktasındaki adaletsizliği önleme anlamında “taşları yerinden oynatma” potansiyeline sahip mi sizce?

Emre Aydın: Müzikte NFT’nin taşları yerinden oynatma olasılığı çok yüksek. Çünkü müzik sektörü bir çok sektörde olduğu gibi içinde katma değer yaratan bir sürü aracıyı da barındırıyor. Yani ben üretici olarak bir beste yaptığımda dinleyiciye o besteyi ulaştırmak için aslında son ürüne yani şarkıya hiçbir katkısı olmayan üç veya dört tane aracıdan geçiriyorum şarkıyı. Bu ciddi bir problem ve en basit anlatım ile şarkının dinleyiciye çok daha pahalıya ulaşmasına sebep oluyor. Güncel durumun bir sürü dezavantajı var ama bir tanesi de bu. NFT de bunun önüne  geçecek bir konsept.

Bu “olur mu olmaz mı” gibi bir şey değil bence. Bu “ne zaman olacak, ne zaman oturacak” gibi bir soru. Yani NFT konsepti müzik dünyasına çok iyi gelecek ve en azından belki bütün problemleri değil ama müziğin dinleyiciye ulaşma aşamasındaki problemleri çözme potansiyeli olan bir konsept. İlk soruda da biraz detay vermiştim. Herkes deniyor, ben de deniyorum. Müzik NFT’leri görsel sanatlardaki gibi ilerlemeyecek gibi görünüyor şu anda. Daha ziyade şu andaki müzik dinleme platformlarının alternatifleri oluşacak ve bunlar blockchain üzerinde, NFT konsepti ile olacak. Yani akıllı kontrata dönüşecek, tokenize olacak müzik de, şarkılar da. Buradan da hem dinleyici müziğe daha kolay ulaşacak hem de aslında bu şekilde dinleyici bile kazanabilir. Burada böyle ek bir potansiyel de yatıyor.

Müzik NFT’lerinin bir sürü problemi çözeceğini düşünüyorum, hiçbir şüphem yok. Başta da söylediğim gibi ben de hevesle ne zaman olacağını ve ne zaman hızlanacağını bekleyenlerdenim.

İlayda: Metaverse kavramı henüz sadece bir hayal dünyası ve NFT’ler de metaverse’deki sanal varlıklar olarak algılanırken, müzik NFT’lerini siz nasıl konumlandırıyorsunuz? Sizce Müzik NFT’leri nasıl tanımlanabilir ?

Emre Aydın: Müzik NFT’leri ile ilgili çok keskin bir öngörüde bulunmak zor. Ama şu anda şöyle görünüyor gidişat: Bence müzik NFT’si kavramı görsel sanatlardaki kadar oturmasa da müziğe ulaşmak için kullanılan platformlar NFT konseptine geçecek ya da yeni platformlar kurulacak. Müzik dinleyicisi çok daha hızlı bir şekilde ve çok daha ucuza müziğe ulaşabilirken müzik üreticisi de arada katma değer yaratan aracılar olmayacağı için dinleyiciyi çok daha memnun eden işler yapabilecek. Bunun adının ise müzik NFT’si olmasından yani müziğin NFT konsepti ile sunuluyor olmasından belki dinleyicinin haberi olmayacak.

Dinleyici belki, “Eskiden x platformu vardı şimdi y platformu var ve daha ucuza dinleyebiliyorum ve hatta dinledikçe token biriktirebiliyorum” diyecek. Ama sonuç itibari ile dinleyici müziğe daha hızlı bir şekilde ulaşacak. NFT şu anki gidişata göre daha çok resimle, fotoğraf ile ve tabii ki oyunla, metaverse içerisindeki araçların, ödüllerin tokenize edilmesi ile ilişkilendirildi.

NTF’lerin kesinlikle müzik dünyasına yararı olacağını bilmekle beraber benim de böyle bir öngörüm var ama çok da kesin bir şekilde “buraya doğru gidiyor” diyemiyorum. Çünkü dediğim gibi yapısal değişiklikler olabiliyor her an. Şu andaki gidişat böyle görünüyor. Yani müziğin NFT olduğunu bilmeden bile dinleyici, NFT platformlarından şarkı dinleyecek gibi görünüyor. Bakalım ben de merakla bekliyorum, zaman bize neler gösterecek.

İlayda: Verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederiz. Biz de sizin gibi yeni gelişmeleri merakla bekliyoruz…

Emre Aydın: Ben de teşekkür ederim, görüşmek üzere…