elon-musk-ve-goldman-sachs-teyit-etti:-iste-bitcoin’i-bekleyen-buyuk-risk!

Elon Musk ve Goldman Sachs Teyit Etti: İşte Bitcoin’i Bekleyen Büyük Risk!

Okuma Süresi: 3 Dakika

Küresel ekonomi, karanlık bir dönemden geçerken, Tesla CEO’su Elon Musk ve Goldman Sachs yöneticisinden endişe verici açıklamalar geldi. Analistlere göre, makro faktörler Bitcoin (BTC) fiyatını etkilemeye devam edecek.

Elon Musk ve Goldman Sachs’tan Resesyon Uyarısı

Goldman Sachs’ın eski CEO’su ve şu anda bankanın kıdemli başkanı olan Lloyd Blankfein, yaklaşmakta olan bir resesyon konusunda uyarıda bulundu. Blankfein, şirketlerin ve yatırımcıların bu zor sürece hazırlık yapması gerektiğini söyledi. Yönetici, bunun “çok, çok yüksek bir risk” olduğunu da sözlerine ekledi. Tesla ve Spacex CEO’su Elon Musk da aynı riske dikkat çekti. Milyarder isim, ABD ekonomisinin muhtemelen bir resesyonda olduğunu ve bu sürecin 12 ila 18 ay boyunca devam edebileceğini belirtti. Musk’a göre, enflasyonun asıl nedeni, hükümetin durmadan para basması. Fed’in faiz artırımı ve para politikası, kripto para piyasası üzerinde de etkili oluyor.
Bitcoin, 30.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunmak için mücadele ediyor. Borsalarda devam eden ayı piyasası ve ABD’nin para politikası, BTC için zor günlere işaret ediyor. Uzmanlara göre, Bitcoin, 15.000 dolara ve hatta bu seviyenin altına inebilir. Piyasasın önde gelen analistlerinden Rekt Capital, geçmişte yaşanan ”Death Cross” (Ölüm Kesişimi) vakalarını ve ardından yaşanan devasa çöşüşleri hatırlattı.  Düşüş sinyali olarak kabul edilen Death Cross, yakın gelecek için ayı piyasasına işaret eder. Bu formasyonda, uzun vadeli hareketli ortalama, kesişim gerçekleştikten sonra önemli bir direnç seviyesine dönüşür. Analist, bu modelden sonra Bitcoin’in sert düzeltmeler yaşadığı örneklere dikkat çekti. Örneğin 2013 yılında Bitcoin bu formasyondan sonra p, 2017 yılında e ve 2019 yılında ise U oranında değer kaybetti. Bununla birlikte, 2020 ve 2021’deki Death Cross oluşumlarından sonra ise Bitcoin ivme kazandı.

”Death Cross”: Bitcoin, Tehlikeli Sularda!

Rekt Capital, bu yıl Bitcoin‘nin 2013, 2017 ve 2019 örneklerini takip etmeye daha çok eğilimli olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, Bitcoin’in trendi tersine çevirmek yerine Ocak 2022’den bu yana 6’dan fazla düzeltme yapmış olması. Ayrıca Bitcoin, bu modeli oluşturmadan önce Kasım 2021 zirvesinden C düşüş kaydetti. Bu bağlamda, BTC’nin mevcut seviyesinden C’lük benzer bir düşüş yaşaması, BTC fiyatının 22.700 dolara çakılabileceği anlamına gelir. e’lik bir düzeltme ise, BTC’nin 13.800 dolara düşebileceği anlamına gelir.
Bitcoin, Kasım 2021 zirvesinden bu yana U’ten fazla değer kaybetti. Rekt Capital’e göre, Death Cross modelinin ortaya çıkması BTC’nin  C oranında değer kaybetmesine neden olabilir. Bu da, lider kripto para birimini 22.000 dolara düşürecektir. Analiste göre, bu durum uzun vadede dipten alım fırsatı sunacak.