elon-musk,-rengini-belli-etti:-kripto-para-sektörü-i̇çin-önemli-adim!

Elon Musk, Rengini Belli Etti: Kripto Para Sektörü İçin Önemli Adım!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Tesla CEO’su Elon Musk‘ın, bir süredir Biden yönetimi ile arasının açık olduğu artık bilinen bir gerçek. Milyarder, ilk kez Demokrat Parti’yi sert bir dille eleştiren bir tweet attı ve Cumhuriyetçi Parti’ye desteğini açıkladı. Peki, bu kripto para sektörü için ne anlama geliyor?

Musk’a Çağrı: ”Cuhmurbaşkanı Adayı Ol”

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’da artık Cumhuriyetçi Parti’ye oy vereceğini açıkladı. Tartışmalı tweetine eskiden Demokratlara oy verdiğini, ancak Demokratların artık bölücülük ve nefretin partisi olduklarını belirterek başladı. Milyarder, şu anda viral olan tweet’inde sözlerini Biden hükümetine atıfta bulunarak “Şimdi, bana karşı yaptıkları kirli kampanyalarını izleyin” diye bitirdi. Kripto para topluluğunun çoğu Musk’ın kararını destekledi. Hatta bazı yatırımcılar, Musk’tan gelecek seçimde cumhurbaşkanlığına aday olmasını bile istedi. Dogecoin‘in yaratıcıları tarafından yönetilen Shibetoshi Nakamoto hesabı, Musk için bu süreçte desteğini açıkladı. Ancak, herkes aynı fikirde değil.

Birçok yatırımcı, Musk’ın siyasetten uzak durmasını istiyor. ABD basınında yer alan haberlere göre, Musk’ın Demokrat partiye olan nefreti, Biden Yönetiminin Tesla’ya hak ettiği ilgiyi ve değeri göstermemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Musk’ın sol oluşum için güçlü bir antipati beslediği ve açıkça sendika karşıtı olduğu biliniyor.

Demokratlar ve Kripto Para Düşmanlığı

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tweet’in altındaki yorum bölümü, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin acımasızca birbirlerine saldırdığı bir savaş alanına dönüştü. Bununla birlikte, kripto topluluğu için asıl soru, Musk’ın bu sektörde önemli bir etkileyici olduğu bilindiği için bunun yatırımcılar için ne anlama geleceği. Bazı uzmanlar, Demokratları destekleyen sol görüşlü yatırımcıların Musk’ın desteklediği girişimlerden çekilmesi ve kripto para sektörüne tavır almaları konusunda uyarıda bulunuyor. Ne de olsa Musk, kripto para dünyasının ”poster çocuğu” konumunda. Biden yönetimi ve genel olarak Demokratlar, uzun süredir çevresel etkileri nedeniyle kripto para sektötünü hedef aldı. Dolayısıyla, Musk’ın Demokratlardan uzaklaşması aynı zamanda sektör için sembolik bir öneme sahip.

ABD’nin Massachusetts eyaletinin Demokrat Parti senatörlerinden Elizabeth Warren kripto para karşıtlı denince akla gelen ilk isimlerden biri. Warren, daha önce Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu ve sonunun fiyaskoyla bitebileceğini söylemişti. Senatör, geçtiğimiz haftalarda şu açıklamayı yapmıştı:

SEC gibi bu regülasyonu yapacak iyi ve güçlü bir düzenleyici kuruma sahibiz. Sadece Bitcoin değil, bütün kripto para sisteminde büyük sorunlar var. Yatırımcıların tam olarak korunduğu ve haklarının gözetildiği bir sektör değil. Şeffaflığın olmadığı bir endüstri. Denetimlerin tam yapılmadığı bir alan. Sonucunda, riskler, kayıplar ve olumsuz etkilenen yatırımcılar var. Yatırımcıları bu sektöre girmeden önce iyi araştırma yapmaları konusunda uyarıyorum.