ekonomistler:-haftaya-altin-icin-bu-tarihlere-ve-duzeylere-dikkat!-–-mahsup.net

Ekonomistler: Haftaya Altın İçin Bu Tarihlere ve Düzeylere Dikkat! – Mahsup.net

Altın fiyatları, 40 yılın en kötü başlangıcından ve dört yıldan uzun süredir en kötü üç aylık performansın ardından, ivme kazanıyor. Değerli metal, ikinci çeyreğe çok daha iyi bir şekilde başlıyor. Fiyatlar 1.700 doların altına kaydıktan sonra güçlü toparlandı. Peki bu eğilim devam edecek mi?Altın için izlenecek seviyeler nelerdir? Piyasayı gelecek hafta etkileyecek kritik gelişmeler ve tarihler nelerdir? Bu soruları ve daha fazlasını sizler için araştırdık. İşte seviyeler ve veriler…

Ekonomistler: Altın için bu makro verilere ve tarihlere dikkat!

Önümüzdeki hafta altın için izlenecek en büyük makro etkinlik 16-17 Mart Çarşamba günkü FOMC toplantı tutanakları olacak. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell, sanal Uluslararası Para Fonu Semineri kapsamında Perşembe günü bir konuşma yapacak. ING FX stratejistleri konuya yönelik şunları söyledi:

FED’in güvercin duruşunu değiştirmeye henüz hazır olduğundan şüpheliyiz ve tahvil ekibimizin Mart FOMC’si sırasında kararlaştırdığı gibi…  FED tahvil piyasasının uzun ucunu korumasız bıraktı. Ta ki Avrupa’da bir tür dönüş görene kadar. DXY yükselmeye devam etmeli.

Ekonimistlere göre, piyasa için göz önünde bulundurulması gereken diğer veriler, Pazartesi günü ABD fabrika siparişleri ve ISM imalat dışı PMI ve Cuma günü ÜFE’dir.

Rajan Dhall: Altın’da bu kritik seviyelere dikkat

Popüler analist Rajan Dhall, piyasayı yorumladı ve şu kritik seviyelere dikkat çekti:

Haftalık spot altın grafiği yukarıda ve fiyat kilit bir seviyede durdu. Grafiğin ortasındaki kırmızı çizgi, Eylül 2011’deki en yüksek seviyenin ardından konsolidasyon alanının ortasında. Destek alanı, Ağustos 2018’in düşük seviyesinden başlayan mor yukarı doğru eğimli trend çizgisiyle de birleşiyor.  Fiyat yükselirse, yeşil direnç bölgesi 2011’de olduğu gibi öne çıkabilir. Fiyat o noktada üç kez sıçradı ve düştü ve bu sefer yine oldu. Ardından, 2011’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.920,94 dolar/ONS ile bir sonraki dirence geri dönecekti. Günlük grafikte fiyat oldukça düşük olsa da haftalık zaman diliminde bu hareket hala bir düzelme gibi görünüyor. Kırmızı destek bölgesinin altına herhangi bir düşüş, bir sonraki büyük destek 1.527,24 dolar/ONS’ta olduğu için sorun oluşturabilir. 

Ekonomistler: Haftaya Altın İçin Bu Tarihlere ve Düzeylere Dikkat! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.