dunyanin-en-zenginlerinden-birisi-daha-yuzunu-bitcoin’e-(btc)-dondu

Dünyanın En Zenginlerinden Birisi Daha Yüzünü Bitcoin’e (BTC) Döndü

Bitcoin‘in (BTC) son dönemlerde ciddi bir yükseliş elde etmesi ve altın da dahil geleneksel varlıkların birçoğundan daha “güvenli” bir varlık olarak görülmeye başlanması, eleştirileri de beraberinde getirdi.

Dalio, Bitcoin’e Şans Verdi

Özellikle 2021’in başlarından beri Bitcoin (BTC) hakkında dikkat çeken ve birçok kişiye göre eleştiri olarak görülen yorumlarda bulunan Ray Dalio, şimdi ise lider kripto para birimini içeren tavsiyelerde bulunmaya başladı. Dünyanın en zenginlerinden birisi olan ve milyarlarca dolarlık bir fon yöneten Dalio, BTC’ye yönelik bakış açısını tamamen değiştirmiş gibi gözüküyor.

Dalio, Texas A&M Bitcoin konferasında yaptığı konuşmasında, şu an için bütün dünyanın oldukça kritik bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Dalio, insanların itibari paralarının değer kaybetmesinden korktuğunu ve bu korkularında haklı olduğunu belirtirken, herkese iyi çeşitlendirilmiş bir portföy tavsiyesinde bulundu.

Bitcoin Yatırımında Orana Dikkat!

Dalio tarafından yapılan açıklamada tek bir varlığa aşırı maruz kalmanın ve buna yönelik yüklü yatırım yapmanın mantıklı olmadığı vurgulandı. Milyarder yatırımcı bu Bitcoin olsa bile tek bir varlığa çok fazla yatırımın makul olmadığını düşünüyor.

Kitco tarafından aktarılan bilgilere göre ise Dalio bir süre Bitcoin’i eleştirdikten sonra sonunda bunun portföyde bulunması gereken bir varlık olduğuna karar verdi. İyi çeşitlendirilmiş bir portföyde yatırımcıların oranında Bitcoin alabileceğini belirten Dalio, bunun makul olduğunu da vurguladı.

BTC de Yasaklanabilir!

Milyarder isim birkaç hafta önce ise lider kripto para biriminin hükümetler tarafından yasaklanabileceğini belirtmişti. Bitcoin’in yavaş yavaş değer saklama aracı haline geldiğini ifade eden Dalio, aynı bir zamanlar altının yasaklandığı gibi bunun da yasaklanmasından endişe ediyor. ABD hükümetinin Bitcoin ve altına şok edici vergiler getirebileceğini ve bunun yasaklanmaya gidebileceğini vurgulayan Dalio, yatırımcıları uyarmış ancak tepki çekmişti.

Bitcoin fiyatının 1 yıllık performansına bakıldığında ise bunun altın veya gümüş gibi emtialara kıyasla çok daha farklı bir yapıya büründüğü görülüyor. Yatırımcılar da bunun farkına varmış olup son zamanlarda ltın odaklı ETF ürünlerine yatırım yapmıyor olabilir. JP Morgan uzmanları 2021’in başında yayınladıkları araştırmada altın odaklı ETF ürünlerine yönelik yatırımın ciddi anlamda azaldığını vurgulamıştı.