dogecoin-(doge)-artik-en-buyuk-5.-kripto-para:-doge-neden-yukseliyor?

Dogecoin (DOGE) Artık En Büyük 5. Kripto Para: DOGE Neden Yükseliyor?

Kripto para sektörünün eski isimleri tarafından şaka odaklı bir kripto para olarak görülen ve hiçbir değere sahip olmadığı vurgulanan DOGE, artık 50 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

DOGE Fiyatı Durmuyor

DOGE fiyatı 24 saat içerisinde 2 gibi akla hayale sığmayan bir yükseliş elde ederek tam olarak bütün kripto para piyasasının kanını emdi. Kripto para piyasasının toplam değeri 2,236 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor ve Bitcoin’in piyasa değerinin 1,135 trilyon dolara çekildiği görülüyor. Bu da yaşanan sert düşüşe rağmen altcoinlerin hala ayakta kaldığına işaret etmekte. Bu direnişin sembollerinden birisi ise kesinlik DOGE oldu.

DOGE, 7 günlük grafikte P0 ve üzerinde yükseliş elde etse de asıl patlamanın 24 saat içerisinde 0’e yakın yükseliş ile yaşandığı görülüyor. DOGE fiyatı artık 0,4 dolar seviyesine kadar geldi ve 3 TL barajı bile aşıldı. DOGE bu yükseliş ile 2016 yılından sonra ilk defa top 5 içerisine girdi. DOGE en son top 5 içerisine girdiğinde değeri sadece 31 milyon dolardı ve an itibarıyla 50 milyar dolar seviyesi görüldü.

DOGE, ASELSAN ve Koç Holding’ten Daha Değerli

DOGE’un mevcut piyasa değerinin daha net anlaşılması için Türkiye’deki en büyük şirketlere bakmak yeterli olacaktır. 2020 verilerine göre Koç Holding’in toplam değeri 6,5 milyar dolar iken ASELSAN’ın değeri ise 6,2 milyar olarak açıklandı. Bu da DOGE’un aslında ASELSAN’ın 2020’deki piyasa değerinin neredeyse 8 kat üzerine çıktığını gösteriyor. DOGE, bu değerlem ile ING Bank ve Ford gibi devlerin bile önüne geçmeyi başardı.

DOGE fiyatının bu artışının sebebi ise bilinmiyor ve bunun sadece FOMO olabileceği düşünülüyor. Birçok yatırımcı tepeden alım yaparak bu çılgınlığa katkı sağlasa da düşüş çok sert olabilir.