digilirapay’den-yeni-aciklama:-kripto-para-odemeleri-durduruluyor

DigiliraPay’den Yeni Açıklama: Kripto Para Ödemeleri Durduruluyor

Türkiye’nin önde gelen dijital girişimlerinden DigiliraPay, 16 Nisan tarihinde gelen yönetmelik ile sarsıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelikte, DigiliraPay gibi aracı kurumların kripto para ödemelerine ev sahipliği yapması yasaklandı.

TCMB Yönetmeliği, DigiliraPay’i Zor Durumda Bıraktı

30 Nisan 2021 tarihinden sonra geçerli olacak olan yönetmeliğin 4. maddesi direkt olarak DigiliraPay gibi kurumları hedef alıyor. Türkiye’nin gerçekten de bu konuda öncü kurumlarından olan DigiliraPay ise söz konusu engele rağmen durmayı düşünmüyor gibi gözüküyor.

DigiliraPay CEO’su Serkan Bayar konu hakkında yaptığı açıklamada 30 Nisan 2021 tarihinden sonra neler yapılacağını ve şirketin hangi yöne odaklanacağını duyurdu. Bayar, üzücü haberi teyit ederek 30 Nisan 2021 tarihinden sonra kripto para varlıklarının kullanımını durduracaklarını vurguladı.

DigiliraPay’in Yeni İş Modeli: DeFi

Bayar bunun devamında ise yeni girişimlerini şu şekilde açıkladı:

“DigiliraPay blokzincir cüzdanı sadece ödemelerde ve alışverişlerde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Kripto paralarınızı kendi uhdenizde saklayabildiğiniz ve diğer DigiliraPay kullanıcıları arasında ücretsiz transfer edebildiğiniz, akıllı sözleşmelerle desteklen bir cüzdandır.

Şu anda sadece saklama hizmeti verdiğimiz cüzdanlarımıza leasing, staking ve swap mekanizmalarını entegre edeceğiz. Merkeziyetsiz borsaları kolaylıkla kullanabileceğiniz, merkeziyetsiz forex aracılığıyla 7/24 ülke para birimleri arasında geçiş yapabileceğiniz bir yapıyı kuruyoruz”

Bu da DigiliraPay’in direkt olarak merkezsiz finans (DeFi) odaklı bir yapı haline geleceğini gösteriyor. DigiliraPay cüzdanı sayesinde artık leasing, staking ve swap gibi DeFi merkezli birçok fonksiyon kullanılabilecek. Özellikle merkezsiz borsaların kullanımı konusunda adım atacaklarını ifade eden Bayar, farklı ülkelerin para birimleri arasında da 7/24 işlem yapılabilmesini hedefliyor.

TCMB Yönetmeliğine Karşı Dava Açılacak

Şirketin iş modelini değiştiren CEO, buna rağmen yayınlanan yönetmeliğe karşı da harekete geçmeyi planlıyor. Bayar tarafından yapılan açıklamanın devamında şirketin hukuk danışmanları ile birlikte TCMB tarafından hazırlanan yönetmeliğin iptali için dava açılacağı da vurgulandı. Kısa süre önce TCMB yönetmeliğinin iptaline karşı bir dava daha açılmıştı ve umut artıyor olabilir.

Bayar son olarak şirketin faaliyetlerini durdurmadığını ancak sadece kripto para ödemelerinde buna zorunlu bırakıldıklarını belirtti. Türkiye’de kripto paralara olan ilgi yavaş yavaş DeFi sektörüne kaymakta ve DigiliraPay bu konuda yine öncü olup sektöre ışık tutabilir.