dev-sirket-metaverse’ye-katiliyor!

Dev Şirket Metaverse’ye Katılıyor!

Birçok dev markanın metaverse odaklı çalışmalara giriştiğini gördük. Bankalar, restoranlar ve çok daha fazlası. NFT ve metaverse kavramı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gündemimize bomba gibi düştü. 2021 yılının başında bu alanda yatırım yapanlar ciddi kazançlar yakaladı. Peki listenin sonuna adına yazdıran firma hangisi oldu?

UPS ve Metaverse

Nakliye devi UPS, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) Metaverse ile ilgili bir ticari marka başvurusunda bulundu. Dosyaya göre, sanal ortamlarda sanal paketler, nakliye etiketleri, giysiler, üniformalar, şapkalar ve araçlar sağlamayı amaçlıyor. Ticari marka avukatı Josh Gerben’e göre, UPS’in Metaverse teklifi, bir paket göndermeyi içeren bir oyun deneyiminin parçası olacak. Gerben, Roblox‘un sanal marka aktivasyonlarına dikkat çekerek sıradakinin UPS olabileceğini söyledi.

Çevrimiçi oyun platformu, Metaverse marka aktivasyonları oluşturmak için geliştiricileri marka ortaklarıyla birleştirir. Markalar ayrıca aracı olmadan doğrudan geliştiricilerle etkileşime girebilir. Roblox, geçtiğimiz Kasım ayında oyuncularının etrafında bir Metaverse inşa etme planını duyurdu.

UPS Teknolojik Yeniliklere İlgili

Şubat 2018’de UPS, Bitcoin de dahil olmak üzere farklı ödeme türlerini kabul etmek için bir satış noktası (POS) sistemine sahip bir ürün değişim dolabı hizmeti için bir model sunmuştu. Kasım 2017’de, taşıyıcılar, nakliyeciler ve tüketiciler arasında şeffaflık seviyesini artırmak ve maliyetleri azaltmak için Coyote Logistics ile birlikte Blockchain in Trucking Alliance’a (BiTA) katıldı.

Kurumsal dünya Metaverse trenine atlamaya devam ediyor. Geçen ay Metaverse başvuruları yapan diğer büyük şirketlerin listesi, İngiliz tüketim malları devi Unilever ve Amerikan enerji devi Chevron’u içeriyor. Geçen hafta Danimarkalı oyuncak yapım şirketi Lego ve Japon teknoloji devi Sony, çocuk dostu bir Metaverse yaratmak için hit oyun Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’e 2 milyar dolarlık devasa bir yatırım yaptı.

Bu arada, Amerikan basketbol yıldızı LeBron James de USPTO’ya beş ticari marka başvurusunda bulundu ve bu, NFT’leri odak noktasına alan hizmetler sunabileceğini gösteriyor.