dev-kripto-para-borsasi,-sorusturma-altina-alindi!-hangi-borsalar-tehlike-altinda?

Dev Kripto Para Borsası, Soruşturma Altına Alındı! Hangi Borsalar Tehlike Altında?

Hindistan’daki finansal denetçiler, Binance‘in sahip olduğu kripto para borsası WazirX’in vergi kaçakçılığını ortaya çıkardıklarını duyurdu. Mumbai Bölgesi GST Doğu Komiserliği’nden yapılan açıklamada, WazirX borsasına dair çarpıcı iddialar ortaya atıldı.

WazirX Hakkındaki Soruşturma

Mumbai’deki makamlar, yerel borsa WazirX hakkında vergi kaçakçılığı iddiası ateşini yükselten açıklamalar geldi. Yetkililerden yapılan kamuyo duyurusunda şunlar kaydedildi: “WazirX kripto para borsasının işlem faaliyetleri araştırılırken GST kaçakçılığı tespit edildi.”

Vergi kaçakçılığı beyanında söz konusu miktar ise 6 milyon dolara tekabül ediyor. WazirX, Kasım 2019’da dev borsa Binance tarafından satın alındı. Komisyon, yaptığı açıklamada diğer kripto borsalarını da araştırdığını belirtti. Mumbai yetkilileri kamuoyuna bildirdiği demeçte şunları kaydetti: “Dava, CGST Mumbai Bölgesi tarafından başlatılan yoğun veri madenciliği ve veri analitiğine dayanan özel vergi kaçakçılığı girişiminin bir parçasıdır. Olası vergi kaçakçılığı alanlarını belirlemek adına e-ticaret, çevrimiçi oyun, NFT gibi gelişmekte olan alanlarla ilgili işlemler araştırılmaya devam ediyor. CGST departmanının araştırması, Mumbai bölgesindeki tüm kripto para borsalarını kapsayacak ve önümüzdeki günlerde çalışmalar yoğunluk kazanacak.”

Bugün Hindistan’da kriptolar içi hala kararsız düzenleyici çerçevenin arka planı göz önüne alındığın hamleler dikkate değer gözüküyor. The Economic Times’tan alıntılanan bir rapora göre diğer borsalar da WazirX soruşturması akabinde incelemeye tabi tutuldu. Bununla birlikte Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kolluk kuvveti olan GST İstihbarat Genel Müdürlüğü de soruşturmalara dahil oluyor.

Soruşturma Hangi Borsaları Kapsıyor? WazirX’in Cevabı Ne?

Raporda adı geçen borsalar arasında CoinDCX, Unocoin, Coinswitch Kuber ve BuyUCoin yer alıyor. CoinDesk’e göre araştırma çalışmaları bugün itibarıyla gerçekleştirildi. Öte yandan WazirX, CoinDesk’e iddialara karşın şunları bildirdi: “Ödenen GST’nin farklı bir hesaplamasına yol açan bileşenlerden birinin yorumunda belirsizlik bulunuyor. Anxak işbirlikçi ve uyumlu olmaya gönüllü olarak ek GST ödedik. Vergi kaçırmak gibi bir niyetimiz yok.”