dev-borsa’dan-dikkat-ceken-karar!-milyonlarca-kullaniciyi-ilgilendiriyor

Dev Borsa’dan Dikkat Çeken Karar! Milyonlarca Kullanıcıyı İlgilendiriyor

Dev Borsa'dan Dikkat Çeken Karar! Milyonlarca Kullanıcıyı İlgilendiriyor

ABD merkezli kripto borsası, Güney Asya alt kıtasındaki lansmanından sadece üç gün sonra Hintli kullanıcılar için platformunda United Payments Interface (UPI) aracılığıyla ödeme hizmetlerini durdurma kararı aldı.

Coinbase, Hintli Kullanıcılar İçin Ödeme Hizmetlerini Durdurdu

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, yerel ödeme düzenleyicilerinin baskısı nedeniyle yeni başlatılan Hindistan borsasında bazı ödeme hizmetlerini askıya aldı.

United Payments Interface (UPI), Coinbase‘in Hindistan hizmetlerinde satın alma siparişlerini kolaylaştıran Hindistan Ulusal Ödeme Kurumu (NPCI) tarafından yönetilen ödeme portalı olarak biliniyor. Borsa, Hintli kullanıcılar için web sitesinde ödeme yöntemi bilgilerini zaten güncelledi ve bununla birlikte kullanıcıları satış emri vermek için Immediate Payment Service’i (IMP) denemeye yönlendirdi.

Mali haber kuruluşu Business Standard 11 Nisan’da, Coinbase‘in Hindistan’daki durumu uygun düzenleyicilerle düzeltmek için çalışacağını ve yerel beklentilerle uyumlu olmalarını sağlamak için NPCI ve diğer ilgili makamlarla çalışmaya kararlı olduğunu belirtti.

Ayrıca NPCI, 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, Coinbase hizmetlerinin piyasaya sürüldüğünü duyurduktan sonra bile RBI’nin Birleşik Ödemeler Arayüzü’nü (UPI) kullanan herhangi bir kripto borsasının yasal durumunu tanımadığını açıkladı.

Dolayısıyla Coinbase’in ödeme hizmetlerini askıya alması NPCI‘nın bu açıklamasından kaynaklanmış olabilir.

Hindistan 2018’den Beri Sorunlarla Karşı Karşıya

Öte yandan Hintli Coinbase kullanıcıları, ödeme hizmetin aniden askıya alınmasından rahatsız görünmüyor. Öyle ki Crypto India YouTube kanalının kurucu ortağı Aditya Singh, 11 Nisan’da Twitter’dan yaptığı paylaşımla birlikte şu ifadelere yer verdi;

Bu yeni değil, Hindistan borsaları da 2018’den beri ödeme hizmeti sorunlarıyla karşı karşıya.

Bu noktada, Hintli kripto yatırımcıları muhtemelen ticaret hizmeti erişilebilirliğinde istikrarsızlığa alışmış durumda. Hindistan hükümeti, kripto için uygun bir düzenleyici çerçeve benimsemek için mücadele etti, çünkü piyasa katılımcıları geçtiğimiz yıldan bu yana ülkede kripto paraların yasaklanmış gibi göründüğü birkaç an yaşadı.

Hindistan Merkez Bankası başkan yardımcısı T. Rabi Sankar gibi bazı Hintli yetkililer, olası bir durumda tam bir yasağı destekleyeceklerdi. Ancak, ülke 31 Mart’ta kripto ticareti için kumar vergisine benzer % 30 oranında bir vergi çıkardığı için böyle bir yasak henüz gerçekleşmedi.

Coinbase’in yatırım kolu Coinbase Ventures, geçtiğimiz ay Hindistan kripto ve Web3 endüstrilerine 1 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu planların kaderi, borsanın hizmet askıya alınmasından henüz etkilenmiş görünmüyor.