decathlon,-yesil-guc-sertifikasi’ni-blockchain-altyapisi-ile-aldi-–-mahsup.net

Decathlon, Yeşil Güç Sertifikası’nı Blockchain Altyapısı ile Aldı – Mahsup.net

Uluslararası mağaza zinciri Decathlon, Türkiye’de tüm mağazalarında tüketilen elektrik için Sanko Enerji Grubu’ndan yenilebilir enerji sertifikası aldı. Sanko Enerji, bu sertifikaları, kendi santrallerinde üretilen kaynaklardan elektrik alan müşterilerine sunuyor. Böylece şirketler, sürdürülebilirlik hedeflerine ne kadar yaklaştıklarını görebiliyor.

Sertifika, blockchain teknolojisi ile verildi

Decathlon’un Türkiye’deki mağazaları için Sanko Enerji’den aldığı yenilenebilir enerji sertifikası I-REC’in ticareti, blockchain altyapısı kullanılarak yapıldı. Anadolu Ajansı’nda yer alan bilgilere göre Sanko Enerji ile Decathlon Türkiye arasında gerçekleşen bu yeşil enerji sertifika ticareti, Foton Yenilenebilir Enerji Ticareti Platformu’nun Energy Web Blockchain teknolojisi ile gerçekleştirildi.

Foton, Energy Web derneğinin bir üyesi ve bu platformun ekibi ile geliştirildi. Yani, Foton platformu üzerinde gerçekleştirilen işlemler, Energy Web blockchain’inde kaydediliyor.

Decathlon, Yeşil Güç Sertifikası’nı Blockchain Altyapısı ile Aldı – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.