consensys-yoneticisi,-ecb’nin-dijital-euro-politikasini-elestirdi

ConsenSys Yöneticisi, ECB’nin Dijital Euro Politikasını Eleştirdi

Dev Blockchain şirketi ConsenSys’in üst düzey yetkililerinden Monica Singer, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro çalışmalarında geç kalması durumunda kendisini tehlikeye atacağını kaydetti.

Tecrübeli Yöneticiden, Avrupa Merkez Bankası’na Önemli Uyarı

ConsenSys’in Güney Afrika bölgesi sorumlusu Monica Singer,  merkez bankası dijital para birimleri çalışmalarının tartışıldığı Avrupa Blockchain Konvansiyonu’na katıldı. Singer, CBDC konulu panelde Dean Demellweek ve Philipp Sandner gibi isimlerle bir araya geldi. CBDC’lerin olası getirilerinden bahseden başarılı isim, ECB’nin bu konuda elini hızlı tutması gerektiğine inanıyor.

Güney Afrika merkezli dev finans kurumu Strate’de 18 yıldan fazla CEO görevini yürüten Singer, mevcut finansal ekosistemin mükemmellikten oldukça uzak olduğunu dile getirdi. Singer’a göre, mevcut finansal ekosistemin birçok aracı kişi veya kurumlar tarafından tahrip edildiğini aktardı. CBDC vurgusu yapan başarılı yönetici, merkez bankalarının mevcut sistemi onarmak için önünde mükemmel bir şans olduğunu belirtti. Singer, dijital finansal varlıkların sisteme entegre edilmesiyle insanlara maliyeti daha uygun ve kolay bir yöntem ile hizmet verilebileceğine inanıyor.

Monica Singer, CBDC’leri Bir Fırsat Olarak Görüyor

Monica Singer; merkez bankaları CBDC fırsatını kaçırırsa, Facebook gibi özel teknoloji devlerinin ürettiği dijital varlıkların fiat para birimlerinin yerine geçebileceğine inanıyor. Başarılı isim açıklamalarına şöyle devam etti: “Avrupa Merkez Bankası bu adım için 2028 yılına kadar beklemeyi düşünüyorsa, bununla birlikte varlığını da düşünmesi gerekebilir. Euro mevcut haliyle 7 yıl sonra tüm cazibesini kaybedebilir. Çünkü önümüzdeki dönemde Euro ile birlikte birçok seçenek sisteme dahil olabilir.”

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası CBDC çalışmalarını sürdürüyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital euro çalışmalarının en az dört yıl süreceğini dile getirmişti. Ayrıca Çin, 2020 yılının Nisan ayından bu yana CBDC testleri gerçekleştiriyor.