coinbase-son-3-ayda-bu-ise-800-bin-dolar-harcadi!

Coinbase Son 3 Ayda Bu İşe 800 Bin Dolar Harcadı!

Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase son 3 ay içinde 800 bin dolar harcadı. Bu harcamaların tamamı lobi faaliyetlerine gitti. Bildiğiniz üzere Amerika’da lobicilik yasal şekilde yapılıyor ve büyük şirketler bu işe harcadığı parayı açıklama zorunda. Coinbase’in 2021 üçüncü çeyreğinde ciddi anlamda para harcadığı görülüyor.

Coinbase Lobi Faaliyetlerini Hızlandırdı

Birçok konuda hizmet veren lobicilik şirketleri bulunuyor. Bu şirketler siyasilerle yakın ilişkiler kurarak bir konunun kendi lehlerine anlaşılması için çaba harcıyor. Son verilere bakılırsa kripto odaklı lobicilik faaliyetlerine Coinbase ciddi miktarda bütçe ayırmış. Birkaç gün önce açıklanan tabloya göre şirket Eylül ayında binlerce doları bu iş için harcadı.

Coinbase lobicilik firması Franklin Square Group ile birkaç yıl sözleşme imzaladı ve hukuk firması Steptoe & Johnson’ı 2021’de bünyesine kattı. Bu yıl bir dizi yeni lobicilik şirketiyle anlaşan Coinbase şunları söyledi.

“Kritik düzenleyici tartışmalar kripto paralar üzerinde büyüyor. Kripto ekonomi Amerika’da katlanarak büyüdü ve ABD’liler kriptoların geleceğini yakından önemsiyor”.

Lobi İfşaat Yasası gereği bir şirketin lobicilik faaliyetlerine ayırdığı bütçeyi düzenli olarak duyurması gerekiyor. Kongre üyeleri ve çalışanları ile yürütme organının üst düzey üyeleri ile her türlü temas lobicilik şirketleri üzerinden yapılıyor. Bu durum bazı ülkelerdeki rüşvet verip iş yaptırma modeline pek benzemiyor. Lobiciliği profesyonel olarak yapan şirketler ülkenin en etkili isimleriyle yakın temas kurarak onlara hedeflerini açıklıyor ve gayet şeffaf biçimde ikna etmeye çalışıyor.

SEC Kararı Sonrasında Arttı

Coinbase lending ürünü için SEC oldukça sert bir cevap vermişti. Coinbase aynı dönemde lobicilik faaliyetlerine ayırdığı bütçeyi genişletti. Hatta politika konusunda pozisyonunu güçlendirmek için birçok işe alım yaptı. Politika Baş Sorumlusu olarak Faryar Shirzad göreve getirildi. Şirketin lobicilik faaliyetlerini yöneten isim olan Shirzad, borsanın hedefleri doğrultusunda yoğun olarak çalışıyor.

Lending hizmetleri ABD bölgesinde pek sıcak karşılanmıyor. Kısa süre önce New York Başsavcısı da en büyük 2 şirketin eyalet sınırları içinde bu hizmeti vermesini yasaklamıştı. Birçok ekonomist bu yasakların ülkedeki bankacılık sistemini korumayı hedeflediğini düşünüyor. Bankaların verdiği APY oranlarının çok daha üzerinde faiz veren borsaların bu konuda pek şansı yok.