coinbase-rakamlari,-biden-yonetimini-harekete-gecirdi

Coinbase rakamları, Biden yönetimini harekete geçirdi

ABD başkanı Joe Biden ve yönetiminin Kongre’den, kripto para borsalarının müşterilerin fonlarıyla, şirketin kendi fonlarını ayırmasını zorunlu kılacak bir kanun isteyeceği belirtildi.

Tüm fonlar birlikte tutuluyor

CoinDesk‘in haberine göre böyle bir talebin oluşmasına, Coinbase’in son açıklamalarının sebep olduğu belirtilirken, uzmanlar ise bu tür ayrı saklama sisteminin vadeli işlem platformlarında zaten bulunduğunu ancak kripto para borsalarında böyle bir uygulama olmadığını, kripto para borsalarının tüm fonları birlikte tuttuğunu ifade ediyorlar. Menkul kıymetler endüstrisinde de fonların yine birleşik şekilde tutulduğu ancak burada da çok sert ve açık regülasyonların olması sebebiyle yine ciddi bir problem yaşanmadığı bilgisi veriliyor.

Federal yetkililer baskı yapacak

Devlet yetkililerinin, bu şekilde bir maddenin, önümüzdeki haftalarda Kongre’ye gelecek herhangi bir kanun tasarısına eklenmesi yönünde milletvekillerine baskı yapmayı düşündükleri belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Coinbase borsası 2022 yılının ilk çeyrek raporunu açıklamış ve SEC’ye 430 milyon dolarlık bir zarar bildirmişti. Bu tür büyük bir zarar endüstride endişe yaratırken, bir anda borsa için “İflas mı ediyor?” şeklinde haberler ve dedikodular çıkmıştı. Borsa CEO’su Brian Armstrong ise iflas iddialarını tamamen yalanlamış, böyle bir tehlikenin olmadığını belirtmişti. Ancak şirketin daha sonra yeniden SEC’ye yaptığı bir bildirimde, “Böyle bir iflas durumuyla karşı karşıya kalınması durumunda, müşteriler adına tutulan varlıkların, iflas sürecinin bir parçası olabileceği ve müşterilere ödeme yapılamayabileceği” belirtilmişti.

Gensler: Mahkemede sıraya girersiniz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler da, bu hafta yaptığı bir konuşmada, dijital cüzdanda tutulan varlıkların yatırımcılara ait olmadığını belirtmiş ve “Eğer platform kapanırsa, bilin bakalım ne olacak! Platformla sadece karşı taraf ilişkiniz kalır ve iflas mahkemelerinde sıraya girmek zorunda kalırsınız. Bir firma sizin token’larınızı alırsa onları istediği gibi kullanır” demişti.

COIN hisselerinde büyük düşüş

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene Nasdaq borsasında listelenen ve halka arz olan kripto para borsası olan Coinbase hisseeleri o dönemde rekor kırmış, rakamlar Bitcoin’de de 64 bin dolarlık tarihi zirvenin gelmesini sağlamıştı. COIN hisseleri Bitcoin’in ikinci rekorunu kırdığı Kasım ayında da yine 340 doların üzerine çıkmıştı.

Bitcoin’in büyük bir düşüş yaşadığı bu dönemde ise Coinbase hisseleri yaklaşık 62 dolardan işlem görüyor.

The post Coinbase rakamları, Biden yönetimini harekete geçirdi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.