coinbase,-ethereum-2.0-icin-staking-hizmetini-duyurdu

Coinbase, Ethereum 2.0 İçin Staking Hizmetini Duyurdu

Kısa süre önce halka arz olan ve 100 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşan Coinbase kripto para borsası, şimdi de Ethereum 2.0 için önemli bir haber verdi.

Coinbase, Ethereum 2.0 Staking Hizmetine Geçiş Yaptı

Aslında Coinbase yaklaşık olarak iki ay önce Ethereum 2.0 staking hizmeti için bekleme listesini oluşturdu ve bu hizmete başvurmak isteyen kullanıcıların kayıt olabilmesinin önünü açtı. ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, şimdi yaptığı açıklamada ise kullanıcıların Ethereum fonları üzerinden kazanç elde edebileceğini belirtti.

Coinbase kullanıcıları borsada tutacakları ETH fonları üzerinden yıllık %6’ya kadar gelir elde edebilecek. Coinbase tarafından bugün yayınlanan gönderide ise kullanıcılar staking hizmetinden faydalanabilecek seviyeye geldiğinde (sıraları geldiğinde) onlara bilgilendirme yapılacağı vurgulandı. Coinbase bu esnada ise diğer kullanıcıların söz konusu hizmete başvuru yapabileceğini belirtti.

Ethereum 2.0’ye Yönelik İlgi Artıyor

Ethereum blockchain ağı şu an için büyük bir değişimin ortasında. Ağ, madencilik odaklı Proof-of-Work (iş ispatı) modelinden, madencilik bulunmayan Proof-of-Stake (PoS) modeline geçiş yapıyor. Ethereum 2.0 ile beraber madencilik tamamen ortadan kalkacak ve varlık ispatı ile işlemler onaylanacak.

Ağdaki işlemleri onaylayacak konuma gelmek için ise en az 32 ETH ile stake yapmak gerekiyor. 32 ETH ile stake yapanlar ve söz konusu fonları Ethereum 2.0’ye geçiş tamamlanana kadar çekmeyenler, ağda onaylayıcı olabilecek ve işlemleri onaylayacak. Kullanıcılar aslında direkt olarak Ethereum ağında da stake yapabiliyor ancak bunun için en az 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Coinbase gibi borsaların sundukları stake hizmeti ise birden fazla kullanıcının fonunu tek bir havuz sisteminde bir araya getiriyor.

Coinbase’in Getiri Oranı Düşebilir

Coinbase üzerinden stake yapan kullanıcılar henüz elde ettikleri geliri borsadan çekemiyor. Coinbase ise önümüzdeki aylarda bunun gerçekleşebileceğini ve kullanıcıların söz konusu getiriyi alıp satabileceklerini açıkladı. Buna rağmen %6’lık getiri ise garanti edilmiyor. Coinbase, ne kadar fazla kullanıcı stake ederse gelirin de o kadar fazla azalacağını vurguladı. Bu da aslında Ethereum 2.0’nin staking modeli yüzünden oluşmakta. İlk olarak belirlenen limit sadece ağın güvenliğini sağlamak için de ve bunun üzerine çıkılmasından sonra sadece stake geliri odaklı kullanıcılar ağa katılıyor.