cin’in-dijital-parasi,-olimpiyatlarda-kullanilacak!

Çin’in Dijital Parası, Olimpiyatlarda Kullanılacak!

Kripto para konusunda yasaklar getiren Çin, dijital para konusunda ise beklenmeyecek kadar ileri görüşlü hareket etti. Çin’in dijital para çalışmaları neredeyse 5 yıldır devam ediyor ve bunun şimdiden bazı vatandaşlar tarafından bazı bölgelerde kullanıldığı biliniyor.

Çin Merkez Bankası, Dijital Parasını Kullanacak

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları kapsamında ülkenin dijital parasının kullanılabileceği belirtildi. Çin şimdiden kendi dijital parasını kullanmaya ve kullandırtmaya başlasa da bunun başka ülkelerin vatandaşları tarafından da kullanılması durumu değiştirebilir.

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, kısa süre önce yaptığı açıklamasında 2022 yılındaki olimpiyatlarda Çin’in kendi dijital para biriminin yabancı kullanıcılar tarafından da kullanılması için adım atacaklarını vurguladı.

Yabancı Kullanıcılar da Dijital Yuan Kullanacak

Bo, sadece yerli kullanıcılar için değil aynı zamanda yabancılar ve özellikle atletler için böyle bir adım atmayı planladıklarını vurgulayarak, dijital para çalışmalarının bittiğinin de sinyalini verdi. Yapılan yerel testler sonrasında bunun yabancı atletlerin kullanımına kadar genişletilebileceğinin sinyalinin verilmesi, projenin hazır olduğunu veya 2022’ye kadar hazır olabileceğini göstermekte.

Bunun ABD dolarının yerini almaya yönelik bir proje olduğunu vurgulayanlara da yanıt veren Li Bo, konu hakkında şunları ifade etti:

Dijital yuan‘ın uluslararası bir boyuta ulaşması konusunda aslında daha önce de açıklamada bulundum. Bu doğal bir süreç ve biz bu konuda bir şey yapmıyoruz ancak bizim hedefimiz ABD dolarının veya uluslararası diğer para birimlerinin yerini almak değil. Bizim hedefimiz direkt olarak uluslararası alım satım ve yatırım konusunda piyasaya bir seçim şansı vermektir.”

Diğer Ülkeler de Harekete Geçti

Çin, kripto para sektöründe genel yasakları ilk getirenlerden birisi olmuştu. Çin’in bu konuda attığı atım Avrupa’daki bankaların da hızlanmasını sağladı. Avrupa Merkez Bankası bu kapsamda dijital euro çalışmalarına başlandığını açıklamıştı.

Buna ek olarak Türkiye de kısa süre önce dijital para konusunda araştırmalara başladı ve bu konuda uzman ile uzman yardımcılarının da işe alındığı biliniyor. TCMB’nin bu çalışmaları ne zaman bitireceğine dair bir açıklama ise henüz yok.