cin-polisi-38-milyon-dolarlik-bitcoin-ve-eos’e-el-koydu:-iste-ayrintilar-–-mahsup.net

Çin Polisi 3.8 Milyon Dolarlık Bitcoin ve EOS’e El Koydu: İşte Ayrıntılar – Mahsup.net

EOS blockchain’i üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir kumar platformu işleten bir geliştirici ekibinden 3.8 milyon dolarlık Bitcoin ve EOS ele geçirildi.

Çinli polis memurları, EOS blockchain’i üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir kumar uygulamasını işleten birkaç geliştiriciye düzenlenen bir baskının ardından yaklaşık 4 milyon dolarlık kripto paraya el koydu.

3.8 milyon dolarlık Bitcoin ve altcoin ele geçirildi

Biggame adlı dApp geliştiricilerinin dahil olduğu şüpheli yasa dışı faaliyetlere dair ipuçları aldıktan sonra, Jiangsu polis departmanı, bir soruşturma başlattı. Sonuç olarak 15 kişi tutuklandı. Baskın sırasında yetkililer 1,3 milyon adet EOS ve BTC buldu ve ele geçirdi. İtibari para birimlerine çevrildiğinde, bu miktar 3,8 milyon dolara eşit. Rapora göre bu, polisin Çin’deki yasa dışı çevrimiçi kumarla bağlantılı olarak çözdüğü ilk olay.

DApp (merkezi olmayan uygulama) ile müşteriler bahislerini EOS akıllı sözleşmelerini kullanarak oynadılar. Çinli yetkililer, Haziran 2018 ile Aralık 2020 arasındaki dönemde, dApp’ın arkasındaki grubun kripto varlıklardan yaklaşık 10 milyon dolar değerinde kâr elde ettiğini iddia etti.

Çin polisi, daha önce de blockchain tabanlı uygulamalar ve platformlarla ilgili dolandırıcılığın peşine düşmüştü. Geçen yıl yetkililer, kripto para ponzi dolandırıcılığı olan PlusToken ile bağlantılı 109 kişiyi tutukladı. Bu saadet zincirinin arkasındakiler, yatırımcılardan 5.7 milyar dolar çaldı.

“İnterneti temizleme hareketi”

Asya’daki en büyük ekonomi olan Çin, kripto para birimi madenciliği ve dağıtımı konusunda önde gelen ülkelerden biri gibi görünüyor, ancak aynı zamanda sınırları içerisinde gerçekleşen yasa dışı faaliyetlerle ilgili tonlarca deneyime sahip.

Jiangsu’daki tutuklama, Çin regülatörlerinin kumar ve telekomünikasyon dolandırıcılığından kara para aklamaya kadar her türlü yasa dışı çevrimiçi etkinliği etkisiz hale getirme hedefinin altını çiziyor. Bu misyona, “İnternet temizleme hareketi” deniliyor.

Çin Polisi 3.8 Milyon Dolarlık Bitcoin ve EOS’e El Koydu: İşte Ayrıntılar – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.