cin-merkez-bankasi:-bitcoin-rallisi-dijital-yuan’a-yonelik-ilgiyi-artirabilir-–-mahsup.net

Çin Merkez Bankası: Bitcoin Rallisi Dijital Yuan’a Yönelik İlgiyi Artırabilir – Mahsup.net

Bir CNBC makalesine göre, diğer ülkelerdeki bankaların kendi CBDC’lerini çıkarmayı düşünmesine rağmen; Bitcoin (BTC) fiyatındaki artış ,dijital yuan’a olan ilginin artmasına neden olabilir. Makaleye göre Çin Merkez Bankası (PBoC) böyle düşünüyor.

“Çin’in DCEP’ine yönelik ilgi çok güçlü, herkes yakından ilgileniyor”

Şu anda denenmekte olan Çin kripto para birimi farklı isimlerle anılıyor: Çin Coin’i, DCEP (dijital para birimi elektronik ödemeleri), dijital yuan (RMB) ve Çin CBDC (merkez bankası dijital para birimi).

Çin Merkez Bankası, geçen yıldan beri aktif bir şekilde dijital yuan’ı test ediyor ve kullanıcıların belirli Çin şehirlerindeki satıcılardan alım satım yaparken bu dijital parayı kullanmasına izin veriyor.

PBOC araştırma bürosu başkanı Wang Xin’e göre DCEP’e olan ilgi oldukça güçlü ve birçok ilgili taraf, durumun nasıl geliştiğiyle yakından ilgileniyor.

DCEP ve Bitcoin: Aradaki fark

Diğer ülkeler de kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Aktif çalışanlar arasında Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İsviçre gibi ülkelerin merkez bankaları ve Avrupa Merkez Bankası bulunuyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde, dijital euro’nun oluşturulması ve piyasaya sürülmesini dört yıl veya daha uzun bir süre alabileceğini belirtti.

Çin, 2014’ten beri DCEP üzerinde çalışıyor. Dijital yuan’ın kısmen dolaşımdaki paranın yerini alması bekleniyor.

Kripto topluluğundaki birçok insan Bitcoin’den de aynısını bekliyor ancak Bitcoin merkezi değil ve hükümet tarafından kontrol edilemiyor.

Xin, yine de Bitcoin fiyatının yükselmesinin Çin’in merkez bankası dijital para birimine daha fazla ilgi uyandırabileceğine inanıyor.

Yazım sırasında Bitcoin, 60.000 dolara yakın bir seviyeden el değiştiriyor.

Dijital RMB şimdiye kadar birkaç kez denendi. Ancak hükümet, DCEP’in resmi olarak kullanıma sunulmasına yönelik henüz belirli bir tarih açıklamadı.

Çin Merkez Bankası: Bitcoin Rallisi Dijital Yuan’a Yönelik İlgiyi Artırabilir – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.