cin,-amerika’ya-karsi-bitcoin’i-kullanabilir-mi:-paypal-ceo’su-acikladi

Çin, Amerika’ya Karşı Bitcoin’i Kullanabilir Mi: PayPal CEO’su Açıkladı

PayPal’ın kurucu ortağı ve risk sermayedarı Peter Thiel yaptığı son açıklamalarda, Çin hükümetinin, Amerika’nın dış politikasını ve para politikasını baltalamanın bir yolu olarak Bitcoin’i kullanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bu noktada Thiel, euro’nun da benzer amaçlar için kullanılmaya çalışıldığını ekledi.

Çin ve Bitcoin

Muhafazakar kâr amacı gütmeyen Richard Nixon Vakfı’nın ev sahipliğini yaptığı sanal bir etkinlikte konuşan Thiel, Çin’in merkez bankası tarafından geliştirilen dijital para biriminin (CBDC) ABD dolarının küresel rezerv para birimi statüsünü tehdit edip edemeyeceği üzerine yorumlarda bulundu.

Uzun zamandır Bitcoin destekçisi olduğu bilinen Thiel, Çin’de geliştirilen stablecoin biriminin çok şey ifade edebileceğini belirtti ve Çin’in Bitcoin’i doların hegemonyasına zarar vermek için kullanabileceğini sözlerine ekledi.

Thiel konuyla ilgili açıklamalarında, “Çin’in bakış açısıyla yaklaşıldığında, ABD’nin bu rezerv para birimine sahip olmasını sevmiyorlar, çünkü petrol tedarik zincirleri ve bunun gibi her türlü şey üzerinde çok fazla kaldıraç sağlıyor.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Thiel kendisini bir Bitcoin maksimalist olarak tanımladı ve Çin’in böyle bir ekonomik silah kullanmasının gerekli olup olmadığından emin olmadığını dile getirdi. Yine de Thiel, Bitcoin’in ABD dolarını tehdit ettiğini düşündüğünü belirtti.

Çin ve Amerika Ekonomi Savaşı

Thiel, doların küresel konumunu zayıflatmak amacıyla son yıllarda Çin’in petrol ticaretini euro cinsinden gerçekleştirme çabalarına da değindi ve Çin’in euro’yu bir rezerv para birimi olarak görmek isteyebileceğini ekledi.

Bunlara ek olarak risk kapitalisti, Çin’in gerçekten de renminbi’nin küresel rezerv para birimi olmasını istemediğini, hükümetin gerçekten yapmak istemedikleri diğer önlemlerin yanı sıra sermaye hesaplarını açmak zorunda kalacağını belirtti.

Son olarak Thiel, Bitcoin‘i desteklemenin Çin’e, doların uluslararası duruşunu zayıflatmak için zarif bir yol sunduğu sonucuna varıyor ve “Çin, doları zayıflatmak için bir şeyler yapmak istiyor.” sözlerini kullanıyor.