charles-hoskinson,-yeni-aciklamalar!-kripto-para-vergisine-esprili-elestiri!

Charles Hoskinson, Yeni Açıklamalar! Kripto Para Vergisine Esprili Eleştiri!

Cardano’nun kurucusu, ABD’nin kriptoyu vergilendirme sistemine dair açıklamalarda bulundu. Hoskinson tarafından yapılan her açıklama Cardano yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Peki açıklamaların detayında ne var?

Charles Hoskinson ve Kripto Para Vergisi

OG’nin ve Cardano blockchain’inin kurucusu Charles Hoskinson, ABD‘nin mevcut kripto vergilendirme sistemi hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Twitter’a gitti ve ABD İç Gelir Servisi, kripto projesi CumRocket ve “NFTittities”den bahseden bir meme yayınladı.

Meme, IRS‘ye bir vergi mükellefinden, 7.000 dolar değerinde CumRocket (CoinMarketCap listesinde 863. sırada yer alan bir kripto para projesi) alarak yüzde 6.900 kazandıktan sonra kripto fonlarının yüzde 90’ını kaybettiğini ve ardından kazançları NFTitties’e yatırdığını açıklayan bir mektup içeriyor. NFT projesi bir rugpull yaptıktan sonra yatırımcılarının fonlarını ellerinden alıp ortadan kayboluyor.

Mektubun yazarı tarafından memede sorulan soru, IRS’nin gaz ücretlerini ve kısa vadeli sermaye kazançları üzerindeki vergiden kalan bakiyeyi düşürmenin sakıncası olup olmadığıdır. Şu anda, IRS tarafından yapılan bir tanıma göre, kripto para birimi vergiye tabi bir mülktür. Yatırımcılar, aldıkları ve sattıkları fiyat arasındaki fark üzerinden vergilendirilir. Bir yıldan az tutulan kripto için, yatırımcıların normal marjinal vergi oranlarıyla yüzde 10’dan yüzde 37’ye kadar ödeme yapması gerekiyor.

Bu yakında Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının da sorunu olacak gibi görünüyor. Yasal düzenleme henüz meclise gelmemiş olmasına rağmen dolaşan taslaklar oldukça ağır maddeler içeriyor.

Hoskinson, Altyapı Faturası

2021 yazında Hoskinson, bir grup ABD senatörünün geçmeye çalıştığı zorlu kripto vergilendirme girişimine şiddetle karşı çıkan kripto endüstrisi liderlerinden biriydi. Amaç, Senato’nun kripto yatırımcılarından toplamayı umduğu 25 milyar dolar vergi geliriydi.

Bir trilyon dolarlık altyapı faturasının, Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde inşaat projelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılması planlandı. John Lennon’un kripto yanlısı duruşuyla tanınan küçük oğlu Sean, bir dizi tweet’te Hoskinson’a destek verdi. Sean Ono Lennon o zamanlar bu tasarının kripto endüstrisindeki ilerlemeye zarar vereceğini söyledi.