cardano’nun-kurucusundan-bitcoin-(btc)-aciklamasi!

Cardano’nun Kurucusundan Bitcoin (BTC) Açıklaması!

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, sosyal medya hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un hesap tabanlı modelinden üstün olduğunu iddia ederek blockchainin EUTXO modelini övdü. Peki Bitcoin hakkında Hoskinson neler söyledi? Hoskinson’un paylaşımlarıyla alakalı tüm detaylar sizlerle.

Hoskinson ve Bitcoin

Yakın tarihli bir tweet’te Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Bitcoin’in sınırlı programlanabilirliği nedeniyle UTXO modeliyle fazla ileri gitmediğini belirtti. Genişletilmiş UTXO (EUTXO) muhasebe modelini “bir sonraki mantıklı adım” olarak görüyor.

Şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) alanında lider güç olan Ethereum, varlıkları dengeler olarak temsil eden hesap tabanlı modeli kullanıyor. Böylece kullanıcılar hesaplarının tamamını harcamak yerine kısmen kullanabilirler. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin’in sınırlamalarından bıktığı için UTXO yerine hesap tabanlı modeli açtı.

Hoskinson tarafından retweet edilen viral bir ileti dizisinde Twitter kullanıcısı Sooraj, EUTXO mimarisinin Ethereum’un hesap tabanlı modelinden daha üstün olduğunu savunuyor. EUTXO modeli, yüksek derecede paralellik ve ölçeklenebilirlik sunar.

Ethereum Geliştiricilerinin Eksik Yönü

Hoskinson’a göre Ethereum geliştiricilerinin “temelde eksik” olduğu şey bu. Cardano kurucusu, Bitcoin‘in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun eksiklikleri nedeniyle hesap tabanlı modeli geçtiğini söylüyor.

Cardano’nun muhasebe modeli, Minswap ademi merkeziyetçi borsanın başarısız ilk çıkışını izleyen “eşzamanlılık” sorunu nedeniyle Eylül ayında çok sayıda tepki çekmişti. Bu sorun Cardano tabanlı dApp’lerin blok başına tek bir işlemle sınırlı olduğu anlamını elbette taşımıyordu. Ancak EUTXO’nun bir işlem çıktısını yalnızca bir kez harcamayı mümkün kıldığı öğrenilmiş oldu.

Cardano (ADA) yazı hazırlandığı sırada 1,037 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Bitcoin (BTC) 43.000 doların altına sarktığı için Cardano (ADA) ciddi değer kaybı yaşadı. Öte yandan 1 dolarlık destek bölgesi kaybedilmiş değil ve Cardano’nun yükseliş görünümü orta vadede devam ediyor.

Bitcoin ise gün içinde 42.158 dolara kadar düştü. Yazının hazırlandığı saatlerde 42.750 dolardan alıcı buluyor.