cardano-kurucusu-doge-fiyat-artisini-cok-sert-elestirdi:-dogecoin-bir-balon-mu?

Cardano Kurucusu DOGE Fiyat Artışını Çok Sert Eleştirdi: Dogecoin Bir Balon Mu?

Yaşadığı hızlı yükseliş ile birlikte piyasa hacmi bakımından en büyük on kripto para birimi arasına girerek beşinci sıraya kadar yükselmeyi başaran Dogecoin (DOGE) yazının kaleme alındığı an itibari ile 36,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle en büyük 8. kripto para konumunda yer alıyor.

Aman Dikkat: DOGE Sert Çakılabilir

Dogecoin şaka amaçlı piyasaya sürülen ve aslında herhangi bir değeri olmayan kripto para birimi olarak nitelendiriliyor. Yükselişinin ise sadece FOMO ve spekülasyon kaynaklı olduğu belirtiliyor. Bu sebeple Dogecoin’in yükseldiği hızda geri düşme ihtimalinin hiçbir zaman unutulmaması gerektiği analistlerce ifade ediliyor.

Grafiklere bakıldığında son bir hafta içerisinde 50’nin üzerinde artan DOGE’nin 24 saat önceki fiyatına göre de  yüksekten işlem gördüğü görülüyor.

Yazının yayına hazırlandığı an itibari ile 0,2883 dolardan işlem gören Dogecoin, 16 Nisan’da 0,45 dolarla kendi rekoruna imza attı.

DOGE’deki Yükseliş Tehlikeli Mi?

Pek çok isme göre Dogecoin bir şaka coin’i olarak piyasaya sürüldüğünden ve aslında herhangi bir değere sahip olması beklenmediğinden DOGE yükselişlerinin bir balon olduğunu ve yatırımcıların çok kaybetmesine sebep olacağını düşünüyor.

Örneğin; Cardano‘nun yaratıcısı ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Dogecoin‘in hızla yükselen piyasa değerini eleştirdi. Hoskinson Dogecoin’in fiyat artışının büyük ölçüde Elon Musk’ın Twitter’da kripto parayı tanıtmasıyla gerçekleştiğini belirtti.

Bunlara ek olarak Hoskinson kripto paranın büyümesinin, muhtemelen çeşitli yatırım kampanyaları düzenleyen bir Reddit topluluğu olan WallStreetBets’e atıfta bulunarak “akıllı balinaların piyasa manipülasyonu” tarafından yönlendirildiğini de sözlerine ekledi.

Tüm bunların yanında Hoskinson bir nevi yatırımcıların DOGE‘den uzak durmasını da dile getirdi. CEO konuyla ilgili açıklamalarında, “Para kazandıysan harika, ama defol git! Bu bir balon, gerçek değil, burada sürdürülebilir hiçbir şey yok.” sözlerini kullandı.