cardano-aginin-ilk-stablecoin-birimi-piyasaya-suruluyor:-ageusd

Cardano Ağının İlk Stablecoin Birimi Piyasaya Sürülüyor: AgeUSD

Ortaya çıkan son bilgilere göre yepyeni bir algoritmik stablecoin olan AgeUSD, Cardano (ADA) ağında piyasaya sürülen ilk stablecoin olacak.

AgeUSD ve Cardano

Yeni bir algoritmik stablecoin türü olan AgeUSD, Cardano (ADA) ağında piyasaya sürülecek. AgeUSD, Cardano ağında piyasaya sürülecek olan ilk stablecoin birimi olduğu için önem taşıyor. Bu noktada Cardano’nun kendi kripto para birimi ADA’nın altıncı en büyük kripto para birimi konumunda olduğunu ve 46 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Öte yandan stablecoin, Cardano’nun ana şirketi Blockchain çözümleri sağlayıcısı Emurgo olan Input-Output Global ve stabelcoin’in ana geliştiricileri olan Ergo Foundation arasındaki işbirliğinin sonucudur.

Bunlara ek olarak Cardano ve AgeUSD haberi, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerine olan talebin artmasıyla birlikte geliyor. Yapılan açıklamalara göre bu talep, kripto para birimi alım satım çiftlerine hakim olduğu için dolaşımdaki stablecoin’lere de talebin artmasını beraberinde getiriyor.

Yeni Bir Bakış Açısı

Stablecoin seçeneklerinin akışı ile birlikte istikrarlarını koruyan temel mekanizmaya yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi dikkat çekiyor. AgeUSD, değeri korumak için teminat yerine algoritmalar kullanan yeni bir stablecoin sınıfının bir parçasıdır.

USDT gibi stablecoin’lerde, her bir USDT‘nin değeri, kendisine sabitlenmiş olan bir USD değeriyle garanti edilir. Geleneksel para birimleri gibi merkezi değer depolarına olan bağımlılığı azaltmak için bazı stablecoin’ler diğer kripto para birimlerinin sepetlerine sabitlenmiştir. Sepetteki her bir kripto para biriminin miktarı, açık piyasada alım satım gerçekleştiren akıllı sözleşmeler tarafından belirlenir.

AgeUSD ise kripto para piyasasının volatilitesinin etkisini azaltmak amacıyla değer belirlemeye yönelik kurallara dayalı bir yaklaşım önerir. Emurgo’ya göre projenin amacı, blok zinciri aşırı yüklemesinde bozulabilecek dinamik işlem gönderilerine güvenmek yerine, protokolün matematiği içinde mümkün olduğunca otomatikleştirmek.