cardano-(ada),-bir-konuda-daha-polkadot’u-(dot)-gecmeyi-basardi!

Cardano (ADA), Bir Konuda Daha Polkadot’u (DOT) Geçmeyi Başardı!

Ethereum’un (ETH) rakibi olarak görülen Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) arasındaki rekabet her geçen gün daha da artarak devam ediyor. Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilen Cardano’ya karşı, yine bir başka kurucu ortak Gavin Wood tarafından hayata geçirilen Polkadot’un arasındaki rekabet ise kısa süre önce değişim yaşadı.

Cardano, Staking Konusunda Polkadot’u Geçti

CryptoDiffer tarafından aktarılan bilgilere göre, platformda stake edilen toplam değer açısından Cardano kısa süre içerisinde Polkadot’u geçmeyi başardı ve birinci sıraya yerleşti. Cardano’nun şu an için bütün staking protokolleri arasında birinci olduğu da görülmekte.

Crypto Differ tarafından aktarılan bilgilere göre Cardano ağı üzerinde stake edilen toplam miktar 28,95 milyar dolara ulaştı. Ethereum ağında stake edilen toplam miktarın ise 8,609 milyar dolar olduğu görülüyor. Bu da Cardano ağının stake konusunda aslında rakiplerine ne kadar önemli bir fark attığını ortaya koymakta.

Alonzo Hard Fork’u İle Heyecan Artıyor

Polkadot bir süre boyunca birinciliğini korumuş olsa da Cardano’nun yaklaşan Alonzo hard fork’u ile birlikte buna olan ilgi de arttı. Yine de Polkadot ağındaki stake miktarının 25 milyar dolar ile Polkadot’u ikinci sıraya yerleştirmeye yettiği görülüyor. Üçüncü sırada Solana’nın yer alması ise kesinlikle önemli bir detay olarak ön plana çıkıyor.

Solana, hem saniyede gerçekleştirebildiği işlem sayısı hem de ağın genel özellikleri ile Ethereum’un en büyük rakiplerinden birisi olmaya aday. Stake edilen toplam değere bakıldığında da bu durum net bir şekilde görülmekte. Öte yandan Türkiye’de de ciddi bir yatırımcı kitlesine sahip olan AvaX, dördüncü sırada ve Ethereum’un hemen önünde yer alıyor.

Ethereum Neden Bu Kadar Geride?

Ethereum’un stake miktarının bu kadar az olması ise ETH 2.0’ye geçiş öncesi ciddi cezaların bulunması olabilir. ETH 2.0 öncesinde 32 ETH ile stake eden kullanıcılar eğer ağ güncellemesi tamamlanmadan fonlarını çekmek isterse P gibi inanılmaz bir ceza ödemek zorunda kalıyor. Cardano ve Polkadot stake konusunda ise böyle bir ceza bulunmuyor.

Bütün bunlara rağmen toplam piyasa değeri açısından Ethereum’un bütün staking protokollerine fark attığı görülebilmekte. ETH fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.140 dolardan işlem görüyor.