cardano-(ada)-aginda-birinci-kez-bir-stablecoin-cikarilacak:-iste-detaylar-–-mahsup.net

Cardano (ADA) Ağında Birinci Kez Bir Stablecoin Çıkarılacak: İşte Detaylar – Mahsup.net

Cardano blockchain’inde AgeUSD adlı yeni bir algoritmik stablecoin piyasaya sürülecek. Ağda ilk defa bir stablecoin çıkarılmış olacak.

Çok uluslu blockchain teknolojisi şirketi Emurgo, ilk olarak Ocak 2021’de AgeUSD stablecoin’ini duyurmuştu. Firma o zamandan beri Ergo Foundation, Emurgo ve IOHK arasında bir ortaklık duyurdu.

AgeUSD stablecoin’i, blockchain’de akıllı sözleşme özellikleri başlatılır başlatılmaz Cardano’da satışa sunulacak.

Emurgo, Dai teminatlandırma mekanizmasındaki güvenlik açıkları nedeniyle ortaya çıkan MakerDAO’nun Kara Perşembesi gibi olayları önlemeyi hedefliyor. Maker kasalarının büyük çoğunluğunun toplu tasfiyesi, Mart 2020’de Dai’nin yetersiz teminatlandırılmasına neden olmuştu.

AgeUSD’nin “Staticoin” protokolünden ilham alan tasarımı, teminatlandırılmış borç pozisyonlarına (CDP) dayalı olmayacak:

“Kara Perşembe günü meydana gelen olay, tasarımı sayesinde AgeUSD protokolü için mümkün değil. CDP’ler olmadan, tasfiye olaylarımız veya kullanıcıların tasfiyelerin gerçekten düzgün çalışmasını sağlamak için işlem gerçekleştirme zorunluluğumuz yoktur.”

Stablecoin, protokolün matematiği içinde mümkün olduğunda otomatikleştirmeyi amaçlayan Ergo blockchain’inde çalışır. Rezerv sağlayıcıları, temel teminatı temsil eden rezerv coin’leri basmak için Ergo’nun yerel para birimini (ERG) öder. Stablecoin’in kullanıcıları, AgeUSD’yi basmak için rezervlere ERG’yi de yatırabilir. Buna yalnızca, rezerv oranının üzerinde yeterli rezerv varsa protokol tarafından izin verilir. Bankalar fonları ödünç vermek için benzer bir yöntem kullanır.

Cardano (ADA) da kullanılacak

Cardano ortaklığı aynı zamanda ağın yerel token’ı olan ADA’nın da rezervleri azaltmak için teminat olarak kullanılmasını sağlayacak.

AgeUSD, Plutus destekli akıllı sözleşmelere öncülük eden Alonzo güncellemesini yayınladığında Cardano’da başlayacak. Yol haritasına göre bu, bu yılın ikinci yarısında güncellemenin yayınlanması bekleniyor.

ADA fiyat güncellemesi

CoinGecko’ya göre ADA fiyatları bu hafta yeni zirvelere çıktı. En son rekor, 14 Nisan’da 1.55 dolarla kırıldı. Yazım sırasında 1.37 dolardan işlem görüyor. Şu anda 46 milyar dolar olan piyasa değerine göre en büyük altıncı kripto para birimi. Dün, kısa bir süreliğine DOGE tarafından yedinciliğe itildi.

Cardano (ADA) Ağında Birinci Kez Bir Stablecoin Çıkarılacak: İşte Detaylar – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.