bu-altcoinden-sosyal-medya-adimi!

Bu Altcoinden Sosyal Medya Adımı!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Merkezi sosyal medya platformlarının dönüşüme girdiği bugünlerde, kripto para projelerinden önemli bir adım geldi. Aave’nin merkezi olmayan sosyal medya için omurgası olan Lens Protokolü, Polygon’da yayına girecek. Peki merkezi olmayan sosyal medya platformları neden önemli? Kullanıcılara neler vadediyor?

Lens Protokol

Merkezi olmayan sosyal medya oluşturmak için bir ağ olan Lens Protokolü, Polygon ağında yayına girdi. Bir medya açıklamasına göre, Lens Protokolü’nde 50’den fazla başvuru yapıldı. Popüler lending protokolü olan Aave‘nin geliştiricileri, Lens’i ilk olarak Şubat 2022’de tanıttı. Lens, geliştiricilerin Twitter ve Facebook gibi sosyal medya devlerine merkezi olmayan rakipler oluşturmasını sağlayan bir ortan sunuyor.

E-posta kimliklerine ve benzersiz bir kullanıcı adına dayanan geleneksel sosyal medya hesapları yerine Lens Protokolü, kimlik doğrulama ve para kazanma amacıyla kripto adreslerini ve NFT‘leri kullanır. Bu kurulum, hesaplarla ilişkili içeriğin ve kişisel verilerin kontrolünü merkezi bir şirket yerine kullanıcılara verir.

Ölçeklenebilirlik, merkezi olmayan sosyal medya için büyük bir sorun çünkü bu tür ürünler hem yoğun veri hem de yüksek işlem hacmi içeriyor. Blockchainler genellikle bu sorunların her ikisi için de mücadele eder. Polygon daha fazla ölçeklenebilirlik için tasarlanmış olsa da geçmişte ağda aktivite artışına neden olan bazı oyunlardan kaynaklanan tıkanıklıklarla karşı karşıya kaldı.

Merkezi Sosyal Medya Platformları

Peki merkezi platformları kullanmanın ne gibi zararları var? Cambridge Analytica olayını duymuş olmanız gerekiyor. Veri madenciliği ile seçmenlerin yönelimlerini değiştiren bu danışmanlık firmasının ABD seçimlerinde yaptıkları uzun süre gündem olmuştu. 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin şirketin izniyle toplandığı ortaya çıkmış ve Facebook çok zor günler yaşamıştı.

Blockchain tabanlı merkezi olmayan sosyal medya platformları ise kullanıcılarına tam özgürlük ve gizlilik sağlıyor. Merkezileştirilmiş sosyal medya platformları, genellikle bir açıklama yapmadan kullanıcı hesaplarını sonlandırdıkları için eleştiriliyor. Aave CEO’su Stani Kulechov, son zamanlarda böyle bir askıya alma ile karşı karşıya kaldı. Nisan ayında Kulechov’un hesabı, “Twitter’a geçici CEO olarak atanması” hakkında yaptığı bir şaka nedeniyle askıya alınmıştı.

Hesabı yeniden aktifleştirildikten sonra Stani, sosyal medya devlerinden gelen bu tür eylemlerin Aave’i Lens Protokolü üzerinde çalışmaya motive ettiğini söyledi. Kulechov, bugünkü lansmanında, “Sosyal medya deneyimi son on yılda nispeten değişmeden kaldı ve bunun çoğu, içeriğinizin yalnızca bir şirkete ait olması nedeniyle, sosyal ağınızı tek bir platformda kilitliyor” dedi.

Bu nedenle Lens, yüzlerce sosyal medya uygulaması için sansür direnci elde etmeye ve NFT‘ler ile diğer blockchain tabanlı kripto varlıklarıyla yeni içerikten para kazanma biçimlerinin kilidini açmalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Lens Protokolü kullanılarak oluşturulmuş bir sosyal medya uygulaması olan Lenster’ın takma adlı kurucusu yoginth.eth, “Lens Protokolü üzerinde bir Web3 sosyal medya platformu oluşturmak, geliştirme ekibimiz ve kullanıcılarımız için yeni bir olasılıklar alanı açtı” dedi.