bloomberg-raporu:-bitcoin-icin-80-bin-dolar-senaryosu

Bloomberg raporu: Bitcoin için 80 bin dolar senaryosu

Bloomberg Emtia baş stratejisti Mike McGlone, Nisan ayı raporunu yayınladı. Raporuna Bitcoin benimsenmesinin kademeli olarak değil aniden sağlandığını belirten tecrübeli analist, bu yılın 2. çeyreğinde 60 bin dolar barajının aşılacağını ve fiyatın 80 bin dolara gideceğini düşündüğünü söyledi. McGlone ayrıca en büyük kripto paranın hızlı şekilde altının yerini almaya başladığını belirtti.

İşte Bloomberg Emtia baş stratejisti Mike McGlone’un yeni raporundan öne çıkan bölümler:

Bitcoin benimsenmesi kademeli artmak yerine hızlı şekilde yükseliyor ve bu durum büyük ihtimalle devam edecek. Temel destek seviyesi 50 bin dolara çıktı, 40 bin dolar bölgesi ise aşağı gidiş riskini barındırıyor. 60 bin dolarlık direnç volatiliteyle birlikte zorlanmaya başlandı. Visa, Goldman Sachs ve Morgan Stanley, paranın dijitalleşmesi ve Bitcoin’in küresel bir rezerv varlık olarak altının yerini alma sürecini olumlu karşıladılar.

Genel anlamda kripto para piyasalarında spekülatif bir fazlalık olsa bile, Bitcoin’in bu anlamda sert bir düşüşe çok daha az meyilli olduğuna inanıyoruz. Bitcoin odaklı ABD ETF’lerinin kabul edilmesi başka bir boğa koşusunu destekleyecektir.

Dinlenen Bitcoin boğası

Bitcoin düşük faiz dünyasında Dijital Rezerv Varlık ihtiyacını karşılıyor. Benimsenmenin artmasıyla birlikte Bitcoin, insan doğasının kripto paraların yükselişini desteklediği kendine özgü bir döneme girdi. Para yöneticileri nehri geçme konusunda isteksizler ve fonlarının en azından küçük bir kısmını, beklenmedik şekilde görülen düşük faiz ve yükselen hisse senetleri ortamında Bitcoin’e yatırıyorlar.

Bitcoin taban destek seviyesi 50 bin dolara yükseldi. 58 bin dolar civarında olan fiyatla birlikte çok şey değişmedi. Bitcoin şu anda boğa rallisinin ikinci ayağı için dinleniyor gibi gözüküyor. 20 haftalık hareketli ortalaması 40 bin doların ilk kez üzerine çıktı. Küresel rezerv varlık olarak en büyük kripto paranın benimsenmesinin ana akım eşiği aştığını ve piyasanın da büyüdüğünü görüyoruz.

60 bin dolar direnci ve 80 bine gidiş

Bu senaryo, son birkaç yılda daha geniş temel analizlerden ve zincir üstü ölçümlerden oluşan odak noktamızın daha teknik göstergelere doğru yönelmesine sebep oldu. 2. çeyrek için muhtemel senaryo, fiyatın 60 bin dolar direncini aşması ve 80 bin dolara doğru ilerlemesidir. 40 bin dolar desteğine bir geri çekilme bize göre çok olası değildir.

Ethereum’da 2000 dolar, Bitcoin’de 60 bin dolar direnci

2018’in 3. çeyreğinden bu yana Bitcoin ile aynı oranlara sahip olan en büyük ikinci kripto para Ethereum da, Bitcoin gibi boğa yürüyüşünün eşiğinde… Ethereum’un 2000 dolar üzerinde tutunduğunu görüyoruz ve bu da Bitcoin’in yeni yüksek seviyelere çıkmasını destekliyor. Token’lar, merkeziyetsiz finans ve merkeziyetsiz borsaların için birincil platform olan Ethereum, Bitcoin’e rehberlik yapmada da iyi bir geçmişe sahip.

Ethereum’un 2018’deki 100 dolarlık destek seviyesi Bitcoin ile de aynı yerde çakışmış ve 2020’nin ilk çeyreğindeki çöküşte de benzer oranlar elde edilmişti.

Bitcoin’den aynı hareketin daha fazlası geliyor

Eğer geçmişteki hareketler tekrar edilirse, Bitcoin’in 2021 yılı için olan görünüşü yukarı yönlü gözüküyor. Yıllık güçlü ralliler için ilk gerekenler düşük volatilite ve ödül yarılanmalarıdır. Benzer zeminde Bitcoin 2013 yılında yaklaşık 55 kat, 2017’de ise 15 kat artmıştı. 2021’de, bu yıllardakine benzer fiyat artış noktalarına ulaşmak için, 2011’deki yükselmeden sonra yaşanan geri çekilme baz alınırsa, fiyatın 400 bin dolar civarına gelmesi gerekir.

Eylül ayında 180 günlük volatilite ortalaması, Ekim 2015’ten bu yana en düşük seviyesine ulaştı. O dönemki ortalama fiyattan, 2017’deki tepe noktaya bakıldığında 50 katlık bir yükseliş görülüyor.

Bitcoin 2013 ve 2017 zirveleriyle ilerliyor ve 400 bin dolar tepe nokta hedefinde

Ödül yarılanmasından sonraki yıllarda olanlar, volatilitenin de azalmasıyla birlikte, 2017 ve 2013’te olanlarla benzer… Baştaki destek noktası, 25 Mart’a kadar 2021 ortalama fiyatı olan 44 bin dolar civarında bulunuyor.

Tesla’nın hamlesi Bitcoin’e geçişi sağlayabilir

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Tesla’nın varlıklarının bir bölümünü Bitcoin’e geçirmesi en büyük kripto para için bir dönüm noktası olabilir. Bizim yorumumuza göre artık sermayenin kademe kademe Bitcoin’e geçmesi mantıklı bir hareket. Kriptonun olgunlaşma döneminin en büyük sınavı ise, hisse senetleri piyasası düştüğünde yaşanacaktır.

Rallinin bir sonraki ayağı geliyor

Tesla’nın Bitcoin alımını açıkladığı ilk tarihten 25 Mart’a kadar Tesla hisselerinde yüzde 25’lik düşüş ve bunun karşısında Bitcoin’de ise yüzde 35’lik yükselişi gerçekleşti. Bizim görüşümüze göre 40 bin dolar ilâ 60 bin dolar arasındaki bir birikme, rallinin bir sonraki ayağını oluşturacak olan zemini hazırlıyor. Paranın en iyi muamele gördüğü yere akması kuralının yine işlediği ve bunun, Bitcoin için bir kuyruk rüzgarı olacağı olabileceği görülüyor. Eğer S&P 500’ün en önemli şirketlerinden birinin hisse fiyatları ciddi şekilde düşmeye devam ederse, muhtemel bir küresel dijital değer saklama aracının ilerleyişini görebiliriz.

Bitcoin altını geçiyor

Bitcoin, kademeli olarak değil ama aniden altının yerini almaya başladı. Paranın en iyi muamele gördüğü yere akması sözünü bize en iyi şekilde gösteren şey şu anda Bitcoin fiyatı. Bu, 1700 doların altında destek seviyeleri olan altın için bir düşüş olacağı anlamına gelmesin ancak birçok gösterge, yeni doğmuş olan bu dijital paranın rezerv varlık olarak kabul edilmeye başlandığını işaret ediyor.

Analogun karşısında dijital

Bitcoin’in altınla olan ilişkisi 2016 yılındakine benziyor. 2016’da altın 1400 doların biraz altında tepe noktasına ulaşırken, 2017’de de Bitcoin kendi rekorunu kırmıştı. Bu seferki değişiklik ise, Bitcoin’in daha az spekülatif olarak değerini artırmış olması ve büyük bir benimsenme ile destek bulması. Bitcoin’in 40 bin direncini aşmasını sağlayan olay, dünyanın piyasa değeri olarak en büyük otomobil üreticisinin, varlıklarının bir bölümünü Bitcoin’e yatırdığını açıklamasıydı.

Bitcoin fiyatı altın karşısındaki ilerleyişinin erken evrelerinde

Altın ETF’leri 2013’teki yüzde 28’lik düşüşe benzer bir hızda aşağı gidiyor. Bunun yanında ise ana akım benimsenmeyle ilerleyen Bitcoin’in volatilitesi ise altın karşısında da en düşük seviyelerde…

Volatilite ve ETF akışları Bitcoin fiyatının, altın karşısındaki ilerleyişinin erken evrelerinde olduğunu gösteriyor. Grafiğimiz 2020 yılından bu yana artan destek seviyesinin iki kilometre taşını göstermektedir. Bitcoin’in 260 günlük volatilite ortalamasının sarı metal karşısında en düşük seviyeye ulaşması ve altın ETF’lerinin rekor seviyelerden daha da yükselmesi ve tepe noktaya ulaşması… Benzer şartlar 2016’da Bitcoin’in bir ons altın ile eşit oluşundan yukarı doğru kırılması ve Aralık ayına kadar 10 katlık bir oran yakalamasında da mevcuttu.

Göstergeler Bitcoin’in altın oranına göre arttığını gösteriyor

Bitcoin’in olgunlaşma dönemine ek olarak volatilitesinin de düşüyor olması altın karşısında en büyük kripto paranın bir başka avantajı… Bitcoin’in arzı kısıtlı. Benimsenmenin ve fiyatın artması volatiliteyi daha da baskılıyor ve riski azaltıyor.

Geleneksel portföylere girmeye başlayabilir

Bitcoin için 2020 yılı ana akım benimsenme anlamında bir artış dönemiydi ve 2021’de bunun daha da artmasını bekliyoruz. Bu yıl geleneksel yatırım portföylerine Bitcoin’in girmesi açısından da bir kilometre taşı olacaktır. Bitcoin’in liderliğini yaptığı halka açık şekilde işlem gören kripto para fonları 25 Mart itibariyle 60 milyar dolarlık seviyeye çıktı. Bu rakam Ekim ayında 10 milyar dolardan azdı. Fonların fiyat artışı ve yeni para girişi de seviyenin yükselmesini sağladı.

İnsanlar FOMO istemiyor

Kanada’dan sonra ABD’de de kabul edilecek bir Bitcoin ETF’i bu seviyeyei daha da yukarı çekecektir. Hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılardan her geçen gün daha fazla bir para girişi görüyoruz. Burada herkes ‘Portföyünün küçük bir kısmını ayırma’ anlatısını mantıklı bulmuş gibi görünmenin yanında, küresel bir rezerv paraya dönüşme fırsatı olan bir varlığı kaçırmak istemiyormuş gibi görünüyor.

The post Bloomberg raporu: Bitcoin için 80 bin dolar senaryosu appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.