bitmex-eski-ceo’su:-ethereum-10-bin-dolari-asacak

BitMEX eski CEO’su: Ethereum 10 bin doları aşacak

En büyük türev borsalarından biri olan BitMEX’in kurucu ortaklarından ve eski CEO’su olan Arthur Hayes, gündemi değerlendirdiği blog yazılarından sonuncusundan Ethereum‘a değindi. 2020’nin sonlarında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kara para aklama kurallarını ihlal etmekle suçladığı BitMEX ve Hayes ile borsanın diğer yöneticileri, birer birer ABD yargısına teslim olmuşlar ve borsadaki görevlerinden de ayrılmışlardı.

“Toz dağılınca ETH 10 bin doların üzerine çıkar”

O dönemden sonra sessizliğe bürünen ve blog yazılarıyla dönem dönem gündemi yorumlayan Hayes, Cuma günü yayımladığı son yazısında ise Ethereum’un 10 bin dolar fiyat seviyesine gidebileceğini belirtti ve yazısının başlığında da “5 haneli rakam” ifadesi kullandı:

“ETH 2.0 birleşimi bu sene gerçekleşecek ve Ethereum’u tamamen Hisse Kanıtı bazlı bir doğrulama sistemiyle çalışan blok zincirine çevirecek. Doğrulayıcılara ve doğrulayıcı nod’larında stake yapanlara ödüllerin ETH olarak verilecek olması, Ethereum’u bir tahvil haline getirecek. Dolayısıyla sene sonu tüm bu toz dağıldığında Ethereum’un 10 bin doların üzerine çıkacağına inanıyorum”

Hem devlet tahvili hem emtia görevi…

Bilindiği üzere Ethereum geliştiricilerinin “Birleşime” olarak isimlendirdiği güncellemenin Haziran ayı sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. PoS sistemine geçiş tamamlandığında, kullanıcılar, kripto paralarını bir cüzdanda trutarak stake edebilecekler ve ağın güvenliğine katkıda bulunabilecekler. Bir başka deyişle, stake edilen Ethereum’lar, kullanıcılar için bir sabit getiri fırsatı sunacak. Bu da bir nevi devlet tahvili görevi görecek. Stake edilmeyen Ethereum’lar ise muhtemelen yine emtia benzeri bir işleve sahip olmaya devam edecek.

“Dolar ile düşük faizli kredi alıp, ETH stake edebilirler”

Ethereum’un bir para olarak değil ama bir tahvil görevi görmesiyle birlikte birçok şirketin yönetim kurulunda ETH yatırımı yapma kararı çıkabileceğini dile getiren Hayes, böylece yeni bir grubun ekosisteme dahil olabileceğini kaydetti. Bu grubun, az faizli kredi alarak ETH yatırımı yapıp, yüksek getiri elde ederek kâr marjını yükseltme yoluna giebileceğini de belirten BitMEX kurucusu, şunları söyledi:

“Bu finansa grubu, Hazine getirileri oranında kredi alarak 32 ETH yatırımı yapabilir. Bunları da stake eder. Şu anda tüm Hazine getiri eğrisi %2.5’un altında yer alıyor. Dolayısıyla staking getirileri, dolar kredisi faiz oranının üzerinde bulunuyor. Justin Drake adında bir Ethereum araştırmacısına göre Birleşme’nin hemen ardından stake edenler yıllık yüzde 8 ilâ 11.5 arasında getiri elde edecekler. Eğer bir Ethereum maksimalistiyseniz, bu rakamlara katılmayabilirsiniz ama ben iyi bir öngörü olarak sayıyorum. Bu yazının amacı, getirinin %5 ya da  olup olmadığını tartışmak değil, Ethereum’un bir tahvil görevi görme senaryosunu analiz etmektir.”

Buradaki riskin, Ethereum’da fiyat düşüşü yaşanması olacağını belirten Hayes, Ethereum’da 5 yıllık tahvil stratejisinde para kaybetmek için, Justin Drake’in yüzde 11.5’luk rakamları baz alınırsa, fiyatın yüzde 30’luk bir düşüş yaşaması gerektiğini belirtti ve “Ayrıca yatırımcılar bir yıllık ETH/ABD doları vadeli kontratı satarak da düşüş riskinden korunabilirler.” dedi.

“MicroStrategy, Bitcoin yerine Ethereum almalı”

Birleşme’den sonra birçok kurumsal şirketin de Ethereum almaya başlayabileceğini dile getiren BitMEX kurucusu, son dönemlerin tartışma konusu olan PoS ve PoW kıyaslamasına da değindi ve MicroStrategy’ye de mesaj gönderdi:

“Birleşme’den sonra, Ethereum’un tahvil benzeri bir varlık olmasının yaratacağı çekicilik yanında bir de, ESG uyumlu hale gelecek olması onu; Bitcoin, fiat ve ‘Ethereum yok edici’ olarak da adlandırılan diğer 1. katman varlıklarından daha çekici hale getirecek ve değerinin daha sonra artmasına neden olacaktır. Peki MicroStrategy ne yapmalı? Bir kere şunu söylemeliyim ki, Michael Saylor tam bir gangsterdir! Çünkü şirketinin kurumsal tahvil piyasalarındaki gücünü Bitcoin almak için kullanıyor. Bu strateji fena değil. Ancak Bitcoin saf bir paradır ve somut manada hiçbir getirisi yoktur. Ether ise dünyanın en büyük merkeziyetsiz bilgisayarına güç veren emtiadır. Birleşme’den sonra Ethere gerçek anlamda getiri sağlayacaktır. Saylor ya da herhangi bir yatırımcı borç alıp Ethereum almalıdır”

The post BitMEX eski CEO’su: Ethereum 10 bin doları aşacak appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.