bitcoin-ve-teknoloji-hisseleri-korelasyonu-rekor-seviyede

Bitcoin ve teknoloji hisseleri korelasyonu rekor seviyede

2020 yılının Mart ayında Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralarda pandemi kaynaklı çok sert bir düşüş olurken, aynı durum hisse senetlerinde de yaşanmış ve finans dünyası Bitcoin ile teknoloji hisseleri arasında bir korelasyon olup olmadığını tartışmaya başlamıştı.

“Hiç olmadığı kadar zirve yaptı”

ABD finans medyasının dev kuruluşu Bloomberg’in paylaştığı veriye göre ise pandeminin başından bu yana en büyük kripto para Nasdaq 100 endeksiyle korele bir şekilde hareket ediyor ve şu anda bu korelasyon hiç olmadığı kadar zirve yapmış durumda… Haberde iki tarafın korelasyon seviyesinin 0.6945 seviyesine geldiği belirtildi.

Parasal genişleme yatırım araçlarına yansıdı

Paylaşılan grafikte benzer seviyelerin 2020’nin hemen başında, yani koronavirüs pandemisinin ilk dönemlerinde oluştuğu görülüyor. Daha sonraki aylarda ise bu seviyenin, 0.10’un da altına düştüğü ancak 2021 yılının başıyla beraber kademe kademe yine 0.60 seviyesine ulaştığı gözlerden kaçmıyor. Bilindiği üzere, pandeminin ilk başlarında Fed’in parasal genişleme politikasıyla birlikte oluşan para bolluğu hem kripto paralarda hem de hisse senetleri piyasalarında tarihte görülmemeiş yükselişlerin oluşmasını sağlamıştı.

Çeşitlendirici varlık statüsünden çıktı mı?

Bloomberg’in haberinde ayrıca korelasyonun her geçen gün artmasının Bitcoin destekçilerinin senelerdir öne sürdüğü “Portföy çeşitlendirici” sıfatını da yavaş yavaş ortadan kaldırdığı belirtildi. Özellikle Bitcoin destekçileri, teknoloji hisseleri ve Bitcoin arasında kısa vadede bir korelasyon olduğunu ancak uzun vadede böyle bir durumun olmadığı konusunda ısrar ediyorlar.

The post Bitcoin ve teknoloji hisseleri korelasyonu rekor seviyede appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.