bitcoin-ve-kripto-para-fiyatlarini-etkileyebilecek-3-gelisme

Bitcoin ve kripto para fiyatlarını etkileyebilecek 3 gelişme

Bitcoin ve kripto para fiyatlarını yakından etkileyebilecek olan ve uzun süredir beklenen o hafta geldi çattı. Aylardır konuşulan ve Bitcoin‘de 69 bin dolardan gelen düşüş hareketinin uzmanlar tarafından en büyük sebebi olarak görülen Fed’in faiz artırma politikasıyla ilgili resmi detaylar bu hafta belli olacak.

Kritik toplantı Çarşamba günü

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz kararını vereceği toplantı TSİ 21’de başlayacak. 21.30’da ise Fed başkanı Jerome Powell, düzenlenecek basın toplantısında konuşacak ve soruları cevaplayacak. Uzmanlar Fed’in 25 baz puan faiz artırmasını öngörüyor. 2022 yılı içinde faiz artırmalarının devam edeceği ve en az 2 kez daha artırım yapılacağı belirtiliyor.

Savaş, para sıkılaştırma politikasını nasıl etkileyecek?

Başkan Powell’in basın toplantısında özellikle Fed’in para sıkılaştırma politikası hakkında yol haritasını da daha detaylı şekilde açıklaması beklenirken, Rusya-Ukrayna savaşının bu politikanın ertelenmesine sebep olabileceği konuşuluyordu. Powell’ın bu konuyla ilgili sorulara maruz kalması da kaçınılmaz görünüyor.

PoW’a olumsuz bakan MICA tasarısı oylaması bugün

ABD’deki gelişmeler kadar Batı dünyasının diğer büyük organizasyonu olan Avrupa Birliği’nde de, Bitcoin’i yakından ilgilendiren bir oylama yapılacak. MiCA olarak da bilinen Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesi tasarısında, iş kanıtı (PoW) ile çalışan kripto paralara yasak getirilmesini sağlayan bir madde de bulunuyor. Oylaması Şubat ayında yapılamsı gereken tasarıdan bu konuyla ilgili madde çıkarılmış ve oylama ertelenmişti. Daha sonra ise yeni oylama tarihi olarak 14 Mart belirlenmiş ve PoW’u yasaklayan başka bir madde yeniden tasarıya eklenmişti. Yeni maddede çevre standartlarına uymayan ve PoW ile çalışan kripto paraların yasaklanması öngörülüyor ancak standartların ne olduğu konusunda belirsizlik ve tartışmalar sürüyor.

El Salvador’un Bitcoin tahvilleri gelebilir

Öte yandan Latin Amerika ülkesi El Salvador’un, Kasım ayında duyurduğu Bitcoin tahvillerini bu hafta çıkarabileceği belirtiliyor. Bu konuda resmi bir açıklama hala olmasa da, hafta sonu birçok haberin çıkması dikkat çekti. Başkan Nayib Bukele ise sabah saatlerinde ülkede benzin fiyatlarında indirime gidilmesini de içeren 5 maddelik bir reform paketini imzaladığını açıkladı ancak Bukele, Bitcoin tahvilleriyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

The post Bitcoin ve kripto para fiyatlarını etkileyebilecek 3 gelişme appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.