bitcoin-ve-altcoinler-neden-dusuyor?-uzman-yorumlari-neler?

Bitcoin ve Altcoinler Neden Düşüyor? Uzman Yorumları Neler?

Hafta sonu, Bitcoin’in Pazartesi’ye kötü başlayabileceğinden bahsetmiş altcoin yatırımcılarını uyarmıştık. Nitekim öyle de oldu, Bitcoin 43.000 doları kalıcı olarak aşamadığı için bugün 40.600 dolarlı seviyelere kadar gevşedi. Altcoinlerde ciddi kayıplar yaşandı. Peki önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor?

Bitcoin ve Altcoinler Uzman Yorumu

Bitcoin, hafta sonu şubat ayının en düşük seviyelerinden yükseliş trend çizgisini geçersiz kılarak, yazı hazırlandığı sırada 40.900 dolara kadar gevşedi. 14 günlük göreli güç endeksi, 50’nin altında düşüş bölgesine girerek, devam eden bir fiyat düşüşünü destekliyor.

Acil destek 40.000 dolar civarında. Blockchain analitik firması IntoTheBlock‘un araştırma başkanı Lucas Outumuro, cuma günü yayınlanan bir haber bülteninde, “Destek tarafında, satın alma faaliyeti, daha önce 820.000 BTC’nin satın alındığı 40.000 dolar seviyesinde yoğunlaştı ve bu, dikkat edilmesi gereken seviye haline geldi” dedi.

FED Ne Yapacak?

Önümüzdeki toplantıya 1 aydan az bir süre kaldı. Risk varlıkları FED’in şahin görünümü sebebiyle kaçışa şahit oluyor. Peki, FED hangi noktada piyasaları kurtarmak için devreye girecek? Risk piyasalarını sadece kripto paralar temsil etmiyor, ABD borsaları da süreçten zararlı çıkıyor. Uzmanların bir kısmı sıkılaştırmanın tersine çevrilmesinin gelecek yıl ekonomi resesyona girdikten sonra olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, BitMEX‘in kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes’e göre Quill Intelligence’dan Danielle DiMartino Booth, kurumsal kredi piyasasında stres belirtileri görüldüğünde Fed’in harekete geçmesini öngörüyor.

Hayes, bir blog yazısında FED’in muhtemel adımlarıyla alakalı görüşleri yazdı.

“Danielle DiMartino Booth’u geçen hafta aradım ve FED’in ne zaman harekete geçeceğini sordum. Powell’ın bir kredi adamı olduğunu ve şirket tahvili piyasalarındaki finansal bulaşıcılıktan derin endişe duyduğunu söyledi. Bana Fed’in COVID Mart 2020 çöküşü sırasında BBB dereceli şirketleri destekleyerek ABD kurumsal kredi piyasalarını etkin bir şekilde kamulaştırdığını hatırlattı”.

BBB oranlı ABD kurumsal 10 yıllık ve iki yıllık tahvil getirileri arasındaki fark daralmış olsa da bir stres işareti olan inversiyonun hala en az 100 baz puan gerisinde. Bu nedenle, Fed’in hızlı yangın oranı artışları ve bilanço akışı ile politikayı sıkılaştırmak için bolca yeri var gibi görünüyor. Yani faizler beklenen üzere artmaya devam edecek ve bu süre zarfında Bitcoin dahil diğer risk piyasaları üzerindeki baskı artacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.