bitcoin-ve-altcoinler-bu-gelismeyle-dusebilir!

Bitcoin ve Altcoinler Bu Gelişmeyle Düşebilir!

Önümüzdeki günlerde altcoinleri ve Bitcoin (BTC)’i bekleyen ciddi bir tehlike bulunuyor. Fiyatlar hızla düşebilir. Terra’nın Bitcoin alımlarıyla birlikte yeşile dönen piyasa FOMC tutanakları ve Ukrayna krizinin çözülmemesiyle yeniden kırmızıya büründü. Peki kısa vadede yatırımcıları neler bekliyor? Altcoinlerde büyük düşüş başlayacak mı?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 43.396 dolarda bulunuyor. ABD doları endeksi önümüzdeki haftalarda daha da yükselebilir ve bu genellikle Bitcoin için kötü bir haberdir. Güçlenen dolar değer kaybeden Bitcoin ile aynı anlama geliyor. En azından tarih boyunca bunu gördük. ABD dolarının ikinci çeyrekte rallisine devam etme yeteneği, Ocak 2022’den bu yana dolar ile ters bir korelasyon gösteren Bitcoin (BTC) için ölümcül olabilir.

Doların yabancı para sepeti karşısındaki gücünü ölçen ABD Doları Endeksi (DXY), 7 Nisan’da 21 ayın en yüksek seviyesi olan 99.82’ye çıkarak Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks, “boğa bayrağı” olarak adlandırılan klasik bir yükseliş devam modelini kırarak yukarı yönlü hareketini sürdürmeye hazır görünüyor.

Ayrıntılı olarak, fiyat güçlü bir yükseliş trendi (bayrak direği olarak adlandırılır) geçirdikten sonra paralel bir azalan kanal içinde daha düşük konsolide olduğunda boğa bayrakları görünür. Teoride, fiyat kırılma noktasından ölçüldüğünde bayrak direğine eşit uzunlukta bulunan seviyeye ulaşmak için fiyat aralığının dışına çıktıktan sonra formasyon çözülür.

Boğa bayrağı kurulumu bu nedenle DXY için bir sonraki yukarı hedefi 101’e koyuyor.

Altcoinler Düşecek Mi?

DXY’nin 50 haftalık ve 200 haftalık üstel hareketli ortalamaları (EMA) arasındaki son golden cross, %4’lük bir yukarı hareketten önce geldi. MinePlex kripto cüzdan hizmetinin kurucu ortağı Alexander Mamasidikov, benzer bir yükseliş düzeninin Nisan ayında 50-200 EMA geçişine yaklaştığını belirtiyor.

Mamasidikov şunları söyledi;

Golden cross oluşumunu takiben ABD dolarının devam eden gücü, doların satın alma gücü artarken enflasyonun etkisini azaltmaya yardımcı olacak”.

İlginç bir şekilde, Bitcoin, ayı bayrağı olarak adlandırılan doların tam tersi bir yapı oluşturuyor ve bu, BTC/USD çifti için daha fazla kayba işaret ediyor. Aynı şekilde Bitcoin’in yaşayacağı yıkıcı düşüşler altcoinlerin daha büyük kayıplar yaşamasına da kapı aralayacak.

Böylece Bitcoin, bayrağın alt trend çizgisine 40.000 dolar civarında bir düşüş görebilir ve bu düşüş fiyatı 32.000 dolar seviyesine kadar çekebilir. Piyasadaki belirsizliğe rağmen, Bitcoin 42.500 dolarda güçlü bir destek oluşturdu ve kısa vadede 47.000 doları yeniden test etmek için temel desteğe sahip ancak DXY hareketliliğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.