bitcoin-tehlikeli-sularda:-tarih,-tekerrür-edecek-mi?

Bitcoin Tehlikeli Sularda: Tarih, Tekerrür Edecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Küresel makro ekonomik belirsizlik giderek derinleşirken, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kan kaybetmeye devam ediyor.

4 Kritik Faktör, Bitcoin İçin Risk Oluşturuyor

Bazı uzmanlara göre, Bitcoin şu anda bir sonraki boğa piyasası için taban oluşturuyor. Sonuç olarak, ayılar piyasaya hakim olmaya devam ediyor. Bu durum, son 24 saatte BTC fiyatının 29.000 doların altına inmesine neden oldu. Olumsuz koşullar nedeniyle, ayı piyasasının sona ermesini ümit eden trader’lar daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. Birçok analiste göre, Bitcoin ayı piyasasında. Zayıf yatırımcı hissiyatı, ABD hisse senedi piyasasındaki ciddi bir düşüş ve balina aktivitesindeki yavaşlama, bugün BTC fiyatını daha da aşağı çekebilir. Ayrıca, geçen sene 19 Mayıs’ta gerçekleşen devasa satış, Bitcoin (BTC) fiyatının büyük ölçüde düşmesine ilişkin başka bir risk oluşturuyor. Ne yazık ki, geçen yılki eğilim, Bitcoin 12-19 Mayıs arasında büyük ölçüde düştüğü için bu yılla tamamen aynı görünüyor.

18 Mayıs’ta yayınlanan son raporda açıklandığı gibi, Bitcoin fiyatının bu hafta 30.000 doların altına düşmesi bekleniyordu. Analist PlanB’ye göre, 27.500 dolara yakın seviyede bir dip görülebilir. Üstelik dünkü düşüşün ardından fiyat hareketi ve zincir üstü veriler de iyi görünmüyor. Bitcoin, 1 saatlik zaman diliminde yükselen kanalın altına düştü. Ayrıca, 9-DMA ve 50-DMA, trendin yön değiştirdiğini ve şu anda bir düşüşün görülebileceğini gösteriyor. RSI, 50’den geri çekildi ve şu anda aşağı yönde 40’a doğru ilerliyor. Bu nedenle, fiyat hareketi ve göstergesi önümüzdeki birkaç saat içinde Bitcoin fiyatında bir düşüş gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Bitcoin ve Nasdaq Korelasyonu, Devam Ediyor

Santiment verileri, trader’lar piyasaya şüphe ile yaklaştığı ve ilgisiz kaldığı için zayıf piyasa duyarlılığını ortaya koyuyor. 18 Mayıs’ta S&P 500’de meydana gelen % 3’ten fazla düşüş, Bitcoin fiyatını da aşağı çekti. Aslında, Nasdaq-100 ve Bitcoin arasındaki korelasyon, 2022’nin başından beri yüksek bir seviyede devam ediyor. Bu durum Nasdaq’ı Bitcoin fiyat hareketini tahmin etmek için güvenilir bir gösterge haline getiriyor.

An itibariyle Nasdaq-100 vadeli işlemleri ve diğer ABD endeks vadeli işlemleri yaklaşık %1,5 düştü. Bu, Bitcoin fiyatının daha da düşebileceğini gösteriyor. Ayrıca Asya ve Avrupa hisse senedi piyasaları bugün %2’den fazla düşüşle kırmızıda.