bitcoin-neden-dusuyor?-fed-faiz-artirimi,-altin,-gumus-ve-dxy

Bitcoin neden düşüyor? Fed faiz artırımı, altın, gümüş ve DXY

Bitcoin’de birkaç saat içinde çok sert bir düşüş yaşandı ve en büyük kripto para 41 bin dolar seviyesine kadar indi. Bitcoin’deki düşüş altcoin’leri de ciddi şekilde olumsuz etkiledi. Ethereum 3 bin, Polkadot 18, BNB 400, Solana 100, Dogecoin 0.13 ve Shiba Inu da 000023 dolar seviyesine kadar indiler.

Fed faiz artırımında daha fazla mı sertleşecek?

Mart ayı sonunda 48 bin doların da üzerine çıkan Bitcoin, bugün itibariyle sert bir düşüş hareketi yaptı ve 41 bin dolara kadar indi. Uzmanlar, fiyat hareketinde yarın açıklanacak olan enflasyon verilerinin kritik olduğunu belirtirken Goldman Sachs başekonomisti Jan Hatzius ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) %4 üzerinde faiz artırımına gidebileceğini söyledi. Bilindiği üzere, Fed’in para sıkılaştırma politikasına başlayacağını ilân etmesi kripto paraların da içinde bulunduğu risk düzeyi yüksek varlıklara olan ilgiyi azaltmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kriptoda bu hafta takip edilecek 4 önemli gelişme

Tahvil getirilerinde de artış var

Bitcoin gibi riskli varlıkların önünde bir engel olan 10 yıllık reel ve enflasyon ayarlı tahvillerin getirilerinde de yükseliş görülmesi dikkat çekiyor. Fed’in St. Louis şubesinin verilerine göre, ABD 10 yıllık tahvillerinin getirileri yüzde -0.38’e ulaştı. Bu rakam, son 2 yılın zirvesi olarak görülüyor. Getirinin hala eksi seviyede olduğu gözlerden kaçmıyor ancak son 4 haftada 66 baz puanlık artış da kayda değer…

Altın, gümüş ve DXY’de yükseliş var

Öte yandan 8 Nisan’da yaklaşık 2 sene sonra ilk kez 100 seviyesini aşan ABD dolar endeksi (DXY) de kısa bir düşüşün ardından yeniden yükseldi ve şu anda 99.9 seviyesinde yer alıyor. Ons altın ve ons gümüş de dolar ile birlikte değer kazanırken, sırasıyla 1960 dolar ve 25,20 doların üzerine çıktılar.

The post Bitcoin neden düşüyor? Fed faiz artırımı, altın, gümüş ve DXY appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.