bitcoin-madenciligi-sirketi-greenidge-kritik-davayi-kazandi

Bitcoin madenciliği şirketi Greenidge kritik davayı kazandı

Kripto para karşıtı senatör Elizabeth Warren’ın olumsuz bir mektup yazdığı ve New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi üyelerinin, madencilik faaliyetlerinin 2 yıl süresince durdurulmasına yönelik bir yasa taslağı lehine oy verdiği Greenidge şirketi, önemli bir davayı kazanmayı başardı.

New York eyaletinin kuzeyinde ve yine buraya çok yakın olan Pensilvanya bölgesinde, doğal gaz ve atık kömür ile Bitcoin madenciliği yapan Greenidge şirketinin tesislerinden bir tanesi de Seneca adındaki bir göle yakın bir konumda bulunuyordu.

33 çevreci grup dilekçe vermişti

New York Yüksek Mahkemesi yargıcı olan Daniel J. Doyle, içinde gölle ilgili çevreci grupların da bulunduğu 33 dilekçe sahibinin hepsine ret cevabı verdi. Bu sayede Greenidge şirketi bölgedeki Bitcoin madenciliği operasyonlarına devam edebilecek ve burada yeni tesisler de inşa edebilecek.

“Havayı ve göl suyunu tehdit etmiyor”

Yargıç Doyle’un, “Greenidge, projede inşaata başlamak için gerekli tüm onayları aldıktan sonra iyi niyetle hareket etmiştir” diyerek dilekçeyi reddeden bir mesaj vermesi de dikkat çekti. Hakim, şirketin yeni tesis inşaatlarının da havayı ve göl suyunu tehdit etmediğini belirtti.

Çevreci gruplardan olan Seneca Gölü Guardian’ın başkanı Joseph Campbell ise, Greenidge verilen onayın çevreye zarar vermeye devam edeceğini söyledi.

“5 davayı kaybettiler”

Elde ettikleri zaferi değerlendiren Greenidge şirketi yönetim kurulu başkanı Dale Irwin de yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Birçok madencilik karşıtı kurum ve kuruluş, bize açtıkları 5 uyasal işlem davasını da kaybettiler. Bu tesislerle ilgili gereken tüm onayları uygun şekilde biz zaten uzun süre önce almıştık”

Hidroelektrik enerjisiyle eşit

Bilindiği üzere Greenidge şirketi, Pensilvanya bölgesindeki eski kömür madenleri bölgelerinde atık kömür ile madencilik yapıyor. New York bölgesinde de bu tür tesisleri olan şirket bir süredir tartışılıyordu.

Uzmanlar atık kömür ile elde edilen enerjinin, hidroelektrik santralinden elde edilen enerjiyle eşit olduğunu belirtiyorlar.

The post Bitcoin madenciliği şirketi Greenidge kritik davayı kazandı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.