bitcoin,-guney-kore’de-67000-dolarin-uzerinde-surec-goruyor-–-mahsup.net

Bitcoin, Güney Kore’de 67.000 Doların Üzerinde Süreç Görüyor – Mahsup.net

“Kimchi Primi”nin geri dönmesiyle Bitcoin (BTC), Güney Kore borsalarında 68.000 dolara yakın bir seviyeden işlem görmeye başladı. Kimchi Primi, Bitcoin’in Güney Kore’deki kripto borsaları ve Batı borsalarındaki fiyat farkını gösterir.

TradingView’a göre Bitcoin yazım sırasında Bithumb’da 76047000 Güney Kore wonu’ndan işlem görüyor. Bu değer, yazım sırasında 67.628,30 ABD dolarına denk. Yani, örneğin Coinbase’teki mevcut 58.000 dolar civarındaki fiyattan 9.000 dolar kadar daha yüksek.

Bitcoin/Güney Kore Wonu (Bithumb). Kaynak: Tradingview

Ayrıca ülkede Ethereum (ETH) da Coinbase’teki 2.087 dolarlık seviyesinden yaklaşık 350 dolar kadar daha yüksek seviyeden işlem görüyor. Yine Bithumb verilerine göre Ethereum, yazım sırasında 2723000 Güney Kore wonu’ndan işlem görüyor. Bu miktar, 2.419 ABD dolarına eşit.

Peki, Kimchi primi neyin göstergesi?

Kimchi primi, kripto para piyasası dünya genelinde popülerleşmeye devam ederken, Güney Kore’de de Bitcoin ve Ethereum’a yönelik talebin arttığını gösteriyor.

Kimchi primi, birinin küresel olarak daha düşük bir fiyattan BTC veya ETH satın alıp Güney Kore’de daha yüksek bir fiyata satabileceği ve 10 bin dolarlık kâr elde edebileceği anlamına gelmiyor. Bunun sebebi, Güney Kore’deki kripto para borsalarının yerel düzenlemelerden ötürü yabancı müşteri kabul etmemesi.

Koreli vatandaşlar da ayrıca küresel borsalardan daha düşük fiyatlarla kripto para satın alamıyor. Çünkü küresel borsalar, Güney Kore’nin yerel para birimini desteklemiyor. Ünlü borsalar Binance ve OKEx’in Güney Kore’de yerel şubeleri bulunuyordu, ancak ikisi de kısa süre önce kapandı.

Kimchi primi, Calgary Üniversitesi’ne göre ilk kez 2016’da ortaya çıktı. Rapora göre 2016 ve 2018 arasında Kimchi primi %4.80’di. Ocak 2018’de neredeyse U’e kadar yükseldi.

Kimchi primi, Bitcoin için yükseliş indikatörü olarak görülüyor

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Kimchi primi, bir boğa sinyali olarak görülebiliyor. Ünlü analist Joseph Young, bu primi, “Güney Kore’de Bitcoin talebinin arzı geride bıraktığını gösteren bir yükseliş işareti” olarak tanımlıyor. Analiste göre prim, özellikle 2017’de, BTC’nin Güney Kore borsalarında Coinbase ve diğer büyük borsalara kıyasla ’nin üzerinde daha yüksek işlem gördüğü geçmiş boğa döngüleri sırasında yüksekti.

Bitcoin, Güney Kore’de 67.000 Doların Üzerinde Süreç Görüyor – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.