bitcoin-(btc)-pizza-gununuz-kutlu-olsun!-bugun-neden-onemli?

Bitcoin (BTC) Pizza Gününüz Kutlu Olsun! Bugün Neden Önemli?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Bügün, Bitcoin (BTC) Pizza Günü! Peki, kripto para tarihindeki en önemli günlerden biri olarak değerlendirilen ”Bitcoin Pizza Günü” nedir?

Bitcoin Pizza Günü’nün İlginç Hikayesi

Dalgalı fiyat artışlarını günümüzde sıkça takip ettiğimiz lider kripto para biriminin, ilk çıktığı zamanlarda belirli bir fiyatı bile yoktu. O dönemde, BTC’nin bir ödeme aracı olarak kabul görmesi ise sadece bir hayalden ibaretti. Ancak, on iki sene önce ”Bitcointalk” isimli forumda iki kullanıcı arasında başlayan diyalog bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi başladı.
Her yıl 22 Mayıs tarihinde kutlanan bugünün anlamı hem kripto para piyasası hem de teknoloji tarihi açısından oldukça önem teşkil ediyor. Peki, bu süreç nasıl başladı? Gelin birlikte bakalım! Her şey ilk Bitcoin geliştiricilerinden olan ve erken zamanlarda madencilik yapan Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010’da yaptığı bu paylaşımla başladı:
Laszlo, iki pizza karşılığında 10 bin Bitcoin (güncel fiyatı ile 294 milyon dolar) ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kabul eden kişinin dilerse pizzayı kendisinin yapabileceğini ya da bir restorandan sipariş edebileceğini de sözlerine ekliyor. Onun için önemli olan kısım bu transferi gerçekleştirebilmek ve benimsemeyi hızlandırmak. Çünkü, erken aşamalarında ve emekleme döneminde olan Bitcoin topluluğunun böylesine bir dönüm noktasına ihtiyacı vardı.

Bitcoin ile Yapılan Satışı Görmek Mümkün

Gerçek adı Jeremy Sturdivant olan “Jercos” takma adlı kullanıcı Laszlo’nun teklifini kabul eder. Ardından Laszlo’ya bir restorandan iki pizza ve iki adet elmalı turta sipariş eder. BlockChain’in şeffaf bir teknoloji olması sebebiyle ikili arasındaki transferi görmemiz mümkün. Aşağıdaki resimde Bitcoin Pizza Günü’nün kutlanmasına sebep olan Blockchain’i kaydını görüntüleyebilirsiniz.
Laszlo’nun Bitcoin ile aldığı pizzalar sadece bununla sınırlı kalmadı. Daha sonrasında da Bitcoin ile pizza satın aldığını kendisi de anlatıyor. Paylaşımının devamında artık günlük binlerce BTC üretemediği için pizza tekliflerini kabul etmediğini söylüyor. Fakat, 2018 yılında Lightning Network üzerinden ilk pizza satın alan kişi yine Laszlo oluyor. Transferlerin daha hızlı yapılabilmesi amacıyla tasarlanan Lightning Network’e de adını kazımış oluyor böylece. Bu alışverişte ise tek pizza için 0.00649 adet BTC ödüyor.

“Pişman Değilim”

Ek olarak, Laszlo iki sene verdiği bir röportajda 10 bin Bitcoin’i pizzaya verdiği için pişman olmadığını açıkladı. Milyonluk pizzalar olarak birçok yorum yapılsa da, Laszlo ekosisteme sağladığı katkıdan son derece memnun.

Laszlo, Ünlü Oluyor

Bitcoin Pizza Günü topluluk tarafından biliniyor olmasına rağmen, henüz viral olmamıştı. 2014 ve sonrasında bu olayın bilinirliğinin artması ile birlikte kutlamaların sayısı da ivme kazandı. Bu artışta New York Times gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan makalenin etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Buna paralel olarak, ABC News ve WSJ gibi geniş kitlelere hitap eden yayın organları da konuyu ele alınca, Laszlo’nun ünü daha da yayılıyor.
Günümüzde ise kutlamalar bir adım daha öteye gitmeye başladı. “Pomp” takma ünlü yatırımcı Antony Pompliano geçen sene “Bitcoin Pizza” restoran zinciri girişimini duyurdu. ABD’de on şehirde servise başlayacak olan restoran, ilk pizzalarını Bitcoin Pizza Günü’ne özel olarak üretti.