bitcoin-(btc)-madencilik-zorlugunda-yeni-rekor-geldi!

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğunda Yeni Rekor Geldi!

Bitcoin’in madencilik zorluğu, nispeten yavaş bir büyümenin ardından aylar sonra yeni bir zirve yaptı ve orta derecede büyük bir artış kaydetti.

Bitcoin Madencilik Zorluğu

Veriler, ağın madencilik zorluğunun Cuma günü itibariyle 23.14 trilyona ayarlandığını ve 20 Mart’taki rekora kıyasla %5.82’lik bir artış oluşturduğunu gösteriyor.

Bahsi geçen ayarlama 9 Ocak’tan bu yana yüzde olarak en büyük olanıdır ve bu da önemli miktarda Bitcoin madenciliği donanımının son zamanlarda piyasaya girdiğini ve ardından çalışmaya başladığını gösteriyor.

Nitekim Bitcoin ağındaki 14 günlük ortalama hash oranı, 20 Mart’ta 156 exahash saniyeden (EH/s) şu anda 165 EH/s’ye yükseldi. Bu, Bitcoin ağını güvence altına alan tüm madencilerin, yeni bir blok madenciliği yapmak için doğru cevabı hesaplamak amacıyla saniyede ortalama 165 milyon trilyon kez hash yaptıkları anlamına geliyor.

Öte yandan son iki haftada yeni eklenen 9 EH/s’lik bilgi işlem gücü, Bitmain‘in AntMiner S19 Pro gibi en yeni nesil Bitcoin madenciliği ekipmanının yaklaşık 90.000 biriminin toplamda sağlayabileceğine eşdeğer.

Madencilik Ekipmanları Pahalılanıyor

Elde edilen verilere göre en son madencilik donanımlarının fiyatları, hem artan talep seviyesi hem de devam eden küresel çip kıtlığı nedeniyle Kasım ayında ön sipariş fiyatlarına kıyasla beş kat daha fazla prim yaptı. Şu anda ise AntMiner S19’un yepyeni bir biriminin fiyatının 10.000 dolara kadar yükseldiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak artan ilgi sebebiyle madencilik zorluğunun önümüzdeki çeyrekte daha yüksek seviyelere ulaşabileceği ifade ediliyor. Aslında madencilik zorluğunun artması, Bitcoin ağının daha güvenli ve sağlıklı hale geldiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple Bitcoin’e olan ilginin de artmasını sağlayabilecek bir etken olarak değerlendiriliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.