bitcoin-(btc)-fiyati-neredeyse-70.000-dolari-buldu:-kore’deki-fiyat-farkinin-sebebi-ne?

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neredeyse 70.000 Doları Buldu: Kore’deki Fiyat Farkının Sebebi Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Binance kripto para borsasında 58.000 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in önde gelen birçok borsada ve dünya genelinde 58.000 dolar seviyesinden işlem görmesine rağmen Güney Kore’de yine BTC rekoru kırıldı.

Bithumb Üzerinde Bitcoin Fiyat Rekoru Kırıldı

Bitcoin’in Kore merkezli borsalardaki fiyatı ile dünya genelindeki küresel borsalardaki fiyatı arasındaki fark olarak da bilinen Kimchi Premium‘u yeniden yükselişe geçti. Tradingview verilerine göre Bithumb kripto para borsasındaki BTC fiyatı ABD doları karşısında 67.000 doları bile geçti ve neredeyse 70.000 doları görmek üzere.

Güney Kore borsalarındaki BTC fiyatının küresel ortalamadan yaklaşık 9.000 dolar yani  yüksek olduğu görülüyor. Ethereum fiyatı da Güney Kore borsalarında 2.400 dolardan işlem görüyor ve aslında şu an için bütün kripto paraların fiyatlarında benzer farklar oluştuğu görülüyor. Bu fiyat farkının temel nedeni ise ülkede BTC ve kripto paralara olan yoğun talep.

Bitcoin’in Fiyat Farkından Faydalanmak Mümkün mü?

Kripto para piyasası dünya çapında yayılmaya ve daha popüler bir hal almaya devam ederken Güney Kore’de böyle bir farkın oluşması aslında beklenen bir gelişmeydi. Güney Kore’de kripto paralara olan ilgi 2017/2018 rallisinde de benzer bir durumun oluşmasına yol açtı.

Güney Kore hükümeti ve regülatörler ise bu durumun arbitraj fırsatı oluşturmasını engellemek için önemli adımlar attı. Şu an için ucuz fiyatın bulunduğu borsalardan BTC veya ETH alıp bunu Bithumb üzerinde satmak isteyen kullanıcıların Güney Kore vatandaşı olması gerekiyor. Buna ek olarak Kore vatandaşları da küresel borsalardan itibari para ile BTC alamıyor ve bunun sebebi Binance ile OKEx’in Kore Wonu kabul etmemesi olarak bilinmekte. Aslında fiyat farkının sebebi de kullanıcıların yaşadığı bu itibari para ile alım sorunu olabilir.

BTC İçin Ralli Sürebilir

Ocak 2018’de U seviyesine kadar yükselen bu fiyat farkının şu an için hala başlangıç seviyesinde olduğu söylenebilir. Kore’deki bu fiyat farklılığından yararlanmak ve arbitraj fırsatı elde etmek isteyenlerin hala uygulayabilecekleri birçok yöntem var. Buna rağmen söz konusu farklılık aslında kripto para piyasasına genel bir mesaj vermekte.

Kimchi Premium’un yükselişe geçtiği dönemde BTC fiyatının tam olarak patlama yaşadığı biliniyor. An itibarıyla  seviyesinde olan bu farkın U seviyesine ulaştığı anlarda BTC fiyatının küresel çapta yeni bir rekor kırması beklenebilir.